6 Փետրվար 2017 - 09:29 AMT
Հրթիռային հարված է հասցվել Սաուդյան Արաբիայի մայրաքաղաք Էր Ռիադին: Ըստ տեղեկությունների, «Բորկան-1» հրթիռը խոցել է քաղաքից դեպի արևմուտք գտնվող Մազախիմիա ռազմակայանը: Զոհերի և ավերածությունների մասին տեղեկություններ դեռ չկան, գրում է Lenta.ru-ն «Ալ Մասդար» պարբերականի վրա հղումով, որը լույս է տեսնում ԱՄԷ-ում:
Սաուդյան իշխանությունները հերքումով են հանդես եկել` հայտարարելով, որ դղրդոցն ու բռնկումները լոկալ երկրաշարժի կամ երկնաքարի անկման հետևանք են: Ըստ որոշ տվյալների, Սաուդյան Արաբիայի մայրաքաղաքում արտակարգ դրություն է հայտարարվել:
Ըստ ապստամբ հուսիթների, հրթիռը, որը խորհրդային արտադրության P-17 արտահանման համար նախատեսված տարբերակի ձևափոխված տեսակն է, արձակել են Եմենի նախկին նախագահ Ալի Աբդալլա Սալեհին հավատարիմ նախկին զինվորականները: Սա առաջին հարվածը չէ Սաուդյան Արաբիային: 2016-ի սեպտեմբերին «Բորկան-1» հրթիռն արդեն թիրախ էր խոցել սաուդյան Տաիֆ քաղաքում: Դրանից հետո հուսիթները հայտարարել էին, որ հաջորդ թիրախն Էր Ռիադն է լինելու:
Սաուդյան Արաբիան գլխավորում է կոալիցիան, որը փորձում է Եմենում իշխանության բերել նախկին սուննի նախագահ Աբդ Ռաբբո Մանսուր Հադիին: Նրան դիմակայում է հուսիթների մարտական թևը` «Անսար Ալլահ» շիաների շարժումը և բանակի այն մասը, որը հավատարիմ է նախկին նախագահ Ալի Աբդալլա Սալեհին: Երկրում նաև ակտիվ են ահաբեկչական խմբավորումները, այդ թվում ԻՊ-ն, «Ալ Քայիդան»:

По саудовской столице Эр-Рияд нанесен ракетный удар.
По имеющимся данным, ракета «Боркан-1» («Вулкан») поразила военную базу Мазахимия к западу от города. Информации о жертвах и разрушениях пока нет, пишет Lenta.ru со ссылкой на издание «Аль-Масдар», находящееся в ОАЭ.
Саудовские власти выступили с опровержением, заявив, что гул и вспышки являются последствием локального землетрясения либо падения метеорита. По некоторым данным, в столице Саудовской Аравии объявлено чрезвычайное положение.
По словам повстанцев-хоуситов, ракета, являющаяся модификацией экспортного варианта советской Р-17, была выпущена йеменскими военными, верными бывшему президенту Али Абдалле Салеху. Это не первый удар по территории Саудовской Аравии: в сентябре 2016 года «Боркан-1» уже поразил цель в саудовском городе Таиф на юго-западе страны. После этого хоуситы объявили, что следующей целью станет Эр-Рияд.
Саудовская Аравия возглавляет коалицию, которая пытается вернуть к власти в Йемене суннитского президента Абд Раббо Мансура Хади. Ей противостоит боевое крыло хоуситов — шиитское движение «Ансар Аллах» и лояльная бывшему президенту Али Абдалле Салеху часть армии. В стране также активно действуют несколько террористических группировок, в том числе «Исламское государство» и «Аль-Каида на Аравийском полуострове».