Պենտագոնն առաջարկել է Կոնգրեսին ԱՄՆ ռազմական բյուջեն ավելացնել $30 միլիարդով: ԱՄՆ Զինված ուժերի հրամանատարները, ոգևորված ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի երկրի պաշտպանունակությունն ամրապնդելու անհրաժեշտության մասին հայտարարություններից, Կոնգրես են ներկայացրել իրենց կառույցների ֆինանսավորման ավելացման նախագիծը:
Այդ պլանները մասնակիորեն կարող են օգտագործվել 2017թ. ֆինանսական տարվա ռազմական բյուջեի նախագիծը կազմելիս, որը կոնգրեսականների քննարկմանը կուղարկվի արդեն մոտ ապագայում, հայտնում է ՏԱՍՍ-ը Associated Press-ի վրա հղումով:
Փետրվարի 7-ին ԱՄՆ Կոնգրեսի Ներկայացուցիչների պալատի ԶՈւ գործերի կոմիտեում կայանալու են լսումներ Պենտագոնի բարձրաստիճան ներկայացուցիչների մասնակցությամբ:
Ըստ Կոնգրես ներկայացված առաջարկի, ԱՄՆ Ծովային հետևակի կորպուսը 2017-ի համար լրացուցիչ $4,2 մլրդ է խնդրում, ՌԾՈւ-ը` $12 մլրդ, ցամաքային զորքերը` $8,2 մլրդ և ՌՕՈւ`$6,2 մլրդ:
Ըստ ԶՈւ կոմիտեի նախագահ Մեք Թորնբերիի, Կոնգրեսում ընդհանուր առմամաբ դրական են վերաբերվում պաշտպանական ծախսերն ավելացնելու անհրաժեշտությանը` հաշվի առնելով, որ Բարաք Օբամայի օրոք դրանք անընդհատ նվազել են:

Командующие видами Вооруженных сил США, воодушевленные заявлениями президента Дональда Трампа о необходимости укрепления обороноспособности страны, передали в Конгресс предложения об увеличении финансирования своих структур и подразделений на сумму, суммарно превышающую $30 млрд.
Эти планы частично могут быть использованы при составлении проекта оборонного бюджета страны на 2017 финансовый год, который новая администрация направит на рассмотрение законодателей, предположительно, уже в ближайшее время, пишет ТАСС со ссылкой на Associated Press.
На 7 февраля в комитете Палаты представителей Конгресса США по делам Вооруженных сил запланированы слушания с участием высокопоставленных представителей Пентагона, которым надлежит ознакомить конгрессменов с общим положением дел в ВС страны.
Согласно представленным в Конгресс предложениям, с которыми ознакомилось информационное агентство, Корпус морской пехоты США запрашивает дополнительно на 2017 год $4,2 млрд, ВМС – $12 млрд, сухопутные войска – $8,2 млрд и ВВС – $6,2 млрд.
По словам председателя комитета по делам Вооруженных сил Мэка Торнберри, в Конгрессе в целом благожелательно воспринимают идею увеличения расходов на оборонные нужды с учетом того, что в последние годы, при администрации Барака Обамы, они неуклонно сокращались.