7 Փետրվար 2017 - 10:01 AMT
Իրանի նախագահ Հասան Ռոուհանին մտադիր է այցելել Մոսկվա, որի ընթացքում ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ հանդիպմանը կքննարկի նաև ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման հարցը: Այդ մասին հայտարարել է Իրանում ՌԴ դեսպան Լևան Ճաղարյանը, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:
«Ռոուհանիի այցը նախատեսվում է մարտի վերջին: ՌԴ ղեկավարության հետ հանդիպմանը կքննարկվեն երկկողմ հարաբերությունների առանցքային հարցերը, հարաբերությունները քաղաքական և առևտրատնտեսական ոլորտներում: Բացի այդ, անկասկած, ուշադրության կենտրոնում կլինի փոխգործակցությունը տարածաշրջանային քաղաքականության օրակարգի առավել սուր հարցերը, ինչպիսիք են, օրինակ, իրավիճակն Աֆղանստանում, Կասպից ծովի թեման, ղարաբաղյան հակամարտությունը»,-ասել է դեսպանը:
Ըստ նրա, այցի շրջանակում մի շարք փաստաթղթեր կստորագրվեն:
Ղարաբաղյան հակամարտությունը ռազմական լուծում չունի: Այդ մասին Երևանում հայտարարել է Իրանի նախագահ Հասան Ռոուհանին՝ 2016-ի դեկտեմբերի 21-ին Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանի հետ բանակցություններից հետո:
«Իրանի համար Հայաստանն ու Ադրբեջանը բարեկամական երկրներ են, և մենք հույս ունենք, որ տարածաշրջանում խաղաղության և կայունության հաստատման ականատեսները կդառնանք։ Դա բխում է նաև տարածաշրջանի շահերից։ Այդ խնդիրը ռազմական լուծում չունի: Մենք ուզում ենք լուծումը տեսնել խաղաղ ճանապարհով», – հայտարարել էր Հասան Ռոուհանին։

7 Февраль 2017 - 09:35 AMT
Президент Ирана Хасан Роухани планирует совершить визит в Москву, в ходе которого обсудит с президентом России Владимиром Путиным карабахский конфликт. Об этом заявил чрезвычайный и полномочный посол РФ в Иране Леван Джагарян, передает РИА Новости.
«Визит Роухани планируется к проведению в последних числах марта. В ходе переговоров с российским руководством будут обсуждаться основные моменты двусторонних отношений в политической и торгово-экономической сферах. Кроме того, безусловно, в фокусе внимания будет взаимодействие по наиболее острым вопросам региональной повестки дня, таким как ситуация в Афганистане, каспийская проблематика, карабахский конфликт»,- сообщил посол.
По его словам, в рамках данного визита готовится к подписанию ряд соглашений.
Президент Ирана Хасан Роухани 21 декабря 2016 года прибыл в Ереван с официальным визитом. По итогам переговоров с президентом Армении Сержем Саргсяном в Ереване он заявил, что карабахский конфликт не имеет военного решения. «Армения и Азербайджан – дружественные для Ирана страны, и Тегеран надеется на стабильный мир в регионе, который будет на пользу всем. Карабахский конфликт не имеет военного решения», – сказал иранский президент. «По части региональной безопасности обе наши страны (Армения и Иран – ред.) прилагают усилия. Мы должны наладить сотрудничество в данной сфере со всеми странами, чтобы обеспечить эффективность шагов в борьбе против терроризма», – сказал Роухани.