Փետրվարի 7-ին 17:00-ից 18:50-ն ընկած ժամանակահատվածում Ադրբեջանի զինուժն իր բնակավայրերի մերձակայքում տեղակայված կրակային հենակետերից 85մմ-ոց Դ-44 տիպի հրանոթներից ուղիղ նշանառությամբ արկակոծության է ենթարկել ՊԲ արևելյան ուղղությամբ տեղակայված մարտական դիրքերը:
Ինչպես հայտնում է ԼՂՀ ՊԲ մամուլի ծառայությունը, բացի հրանոթներից ադրբեջանական զինուժը ինչպես արևելյան, այնպես էլ հյուսիսային (Թալիշ) ուղղությամբ կիրառում է տարբեր տրամաչափի ականանետեր: 21.10 դրությամբ, հրանոթներից և ականանետերից, ընդհանուր առմամբ, արձակվել է 46 արկ, որից 22-ը հրանոթներից, 24-ը՝ ականանետերից:
Հակառակորդի նախահարձակ գործողությունների հետևանքով ՊԲ-ն կորուստներ չունի:
ԼՂՀ պաշտպանության նախարարությունը հայտարարում է, որ Ադրբեջանի կողմից ձեռնարկված սադրիչ գործողությունների և դրանց հետևանքների ողջ պատասխանատվությունն ընկնում է պաշտոնական Բաքվի ռազմաքաղաքական ղեկավարության վրա: Նման սադրանքերի շարունակականության դեպքում ԼՂՀ պաշտպանության բանակն, Արցախի պետական սահմանների անվտանգությունն ապահովելու նպատակով, իրեն իրավունք է վերապահում դիմելու ոչ համարժեք քայլերի:

7 Февраль 2017 - 17:23 AMT
7 февраля вооруженнные силы Азербайджана применили артиллерию и минометы на линии соприкосновения с подразделениями Армии обороны Нагорно-Карабахской Республики.
По сообщению пресс-службы АО НКР, в промежутке с 17:00 по 18:50 (по местному времени) из 85-мм пушек Д-44, расположенных вблизи населенных пунктов, были обстреляны позиции в восточном направлении линии соприкосновения.
На том же, а также северном направлении линии соприкосновения (село Талиш) применены минометы различных калибров. По состоянию на 21:10 по местному времени произведено 22 пушечных и 24 минометных выстрела.
Министерство обороны НКР заявляет, что вся ответственность за предпринятые Азербайджаном провокационные действия и их последствия ложится на военно-политическое руководство официального Баку. В случае продолжения подобных провокаций Армия обороны НКР для обеспечения безопасности государственных границ Карабаха оставляет за собой право прибегнуть к несоразмерным шагам.