8 Փետրվար 2017 - 09:55 AMT
Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանն ու ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը պայմանավորվել են համագործակցել սիրիական Էլ Բաբի և Ռաքքայի ուղղությամբ հարձակողական գործողություններում:
Հեռախոսազրույցի ժամանակ, որը տեղի է ունեցել փետրվարի լույս 8-ի գիշերը, նախագահները քննարկել են Սիրիայում «անվատնգության գոտիների» ստեղծման հարցը, միգրացիոն ճգնաժամը և ահաբեկչության դեմ պայքարին առնչվող հարցեր:
Էրդողանն առաջարկել է Թրամփին հրաժարվել սիրիացի քրդերին աջակցելուց, որոնց Անկարայում ահաբեկիչ են համարում: Այդ հարցը կքննարկվի ԿՀՎ տնօրեն Մայք Պոմպեոյի Թուրքիա կատարելիք այցի ժամանակ, որը տեղի կունենա փետրվարի 9-ին: Ակնկալվում է, որ կողմերը կանդրադառնան նաև Ֆեթուլլահ Գյուլենի արտահանձնման հարցին, որին Անկարայում մեղավոր են համարում 2016-ի հուլիսին տեղի ունեցած պետական հեղաշրջման անհաջող փորձի համար, հայտնում է Lenta.ru-ն Reuters-ի վրա հղումով:
Հեռախոսազրույցի ժամանակ Թրամփը կրկին հայտարարել է, որ ԱՄՆ-ն սատարում է Թուրքիային որպես իր ռազմավարական գործընկեր ու ՆԱՏՕ-ի գծով դաշնակից: Նա ողջունել է Թուրքիայի ավանդը ԻՊ դեմ պայքարում:
Հունվարի վերջում Էրդողանը հայտարարել էր, որ մտադիր է հանդիպել Թրամփի հետ` առողջացնելու համար թուրք-ամերիկայն հարաբերությունները: Նա նշել էր, որ մտադիր է քննարկել նրա հետ Ֆեթուլլահ Գյուլենին Թուրքիային արտահանձնելու հարցը, որին Անկարան պատասխանատու է համարում 2016-ի հուլիսին տեղի ունեցած պետական հեղաշրջման անհաջող փորձի համար:

Президент Турции и США Реджеп Тайип Эрдоган и Дональд Трамп договорились о сотрудничестве при наступлении на сирийские города Аль-Баб и Ракка.
В телефонном разговоре, состоявшемся ночью с 7 на 8 февраля, главы государств обсудили создание «зоны безопасности» в Сирии, миграционный кризис и вопросы борьбы с терроризмом, передает Lenta.ru со ссылкой на Reuters.
Сообщается также, что Эрдоган убеждал Трампа отказаться от поддержки сирийских курдов, которых в Анкаре считают террористами. Этот вопрос будет обсуждаться в рамках визита директора ЦРУ Майка Помпео в Турцию, который состоится в четверг, 9 февраля. Кроме того, ожидается, что стороны затронут проблему экстрадиции проживающего в США проповедника Фетхуллаха Гюлена, которого Анкара обвиняет в организации путча в июле 2016 года.
Ранее в сообщении Белого дома указывалось, что Трамп подтвердил, что Турция является стратегическим партнером США и союзником по НАТО, отметил «общую приверженность борьбе с терроризмом во всех его формах» для обеих стран и заявил, что приветствует вклад Анкары в борьбу против «Исламского государства».
Эрдоган и другие высокопоставленные турецкие чиновники неоднократно выражали недовольство тем, что США оказываетпомощь деньгами, оружием и военными советниками сирийским курдам, ведущим борьбу против террористической организации «Исламское государство» (ИГ). Анкару возмутило, что американцы, помогая курдам, отказываются при этом прикрывать с воздуха турецких военных и их союзников из Сирийской свободной армии, штурмующих занятый ИГ город Аль-Баб, хотя Турция является союзником США по НАТО.