8 Փետրվար 2017 - 11:12 AMT
Բաքու արտահանձնված ռուսաստանցի բլոգեր Ալեքսանդր Լապշինի գործով բանակցություններ չեն ընթանում: Այդ մասին հայտարարել է ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը:
Փետրվարի 7-ին Բելառուսի Գերագույն դատարանն ուժի մեջ է թողել Լապշինին Ադրբեջանին արտահանձնելու որոշումը: Նույն օրը նա տեղափոխվել է Բաքու և այժմ գտնվում է մեկուսարանում:
«Բանակցություններ չեն ընթանում, սակայն ձեռնարկվում են բոլոր հնարավոր իրավաբանական միջոցները Լապշինի պաշտպանության համար», – ասել է նա, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստի գործակալությունը:
Պեսկովը հիշեցրել է, որ բլոգերը մի քանի քաղաքացիություն ունի, այդ թվում ՌԴ քաղաքացիություն: «Մեզ համար նա մեր երկրի քաղաքացի է: Մենք շարունակում ենք պաշտպանել նրա շահերը օրինական կարգով», – ասել է նա:

Пресс-секретарь Президента РФ Дмитрий Песков сообщил о том, что переговоры об экстрадированном из Баку российско-израильском блогере Александре Лапшине не ведутся, но для его защиты предпринимаются все возможные юридические меры.
«Переговоры не ведутся, но предпринимаются все возможные юридические меры для защиты Лапшина», — заявил Песков, передает РИА Новости. Пресс-секретарь главы государства напомнил, что у Лапшина есть несколько гражданств, в том числе российское.
«Для нас он является гражданином нашей страны. Мы продолжаем защищать его интересы в законном порядке», — сказал Песков.
Ранее сообщалось, что российская сторона разочарована решением Верховного суда Белоруссии об экстрадиции блогера Александра Лапшина, имеющего российское и израильское гражданство, в Азербайджан. Об этом говорится в официальном заявлении МИД РФ, опубликованном на сайте ведомства.