8 Փետրվար 2017 - 13:24 AMT
Ռուսաստանին զրկել են 2021թ. բիաթլոնի աշխարհի գավաթի խաղարկությունն անցկացնելու իրավունքից: Այդ մասին հայտնել է գերմանական ZDF պարբերականի լրագրող Նիլս Կաբենը, հայտնում է Republic.ru-ն:
Առաջնությունն անցնելու էր Տյումենում:
Այդ որոշումն ընդունվել է Բիաթլոնիստների միջազգային միության (IBU) արտահերթ նիստում:
Միևնույն ժամանակ Ռուսաստանի բիաթլոնիստների միության նախագահ Ալեքսանդր Կրավցովը հայտարարել է, որ հարցը դեռ քննարկվում է: «Զառանցանք: Ոչ ոք դեռ ոչնչից չի զրկվել»,-մեջբերել է Կրավցովի խոսքը «Ռ-Սպորտը»:
Բիաթլոնիստների միջազգային միության հաղորդակցությունների գծով տնօրեն Պեր Լանգեն նույնպես հաստատել է, որ Տյումենում աշխարհի առաջնության հարցը դեռ չի քննարկվել:
Ռուսական սպորտում խթանիչների լայն կիրառման մասին WADA-ի հանձնաժողովի զեկույցից հետո Չելյաբինսկը զրկվեց չմշկավազքի 2016/17թթ. Աշխարհի գավաթի եզրափակիչն անցկացնելու իրավունքից, իսկ Սոչին` 2017թ. բոբսլեյի և սքելեթոնի առաջնությունն անցկացնելու իրավունքից:

8 Февраль 2017 - 13:03 AMT
Россию лишили права провести Кубок мира по биатлону в 2021 году. Об этом сообщил журналист немецкого издания ZDF Нильс Кабен, передает Republic.ru.
Чемпионат должен был проходить в Тюмени.
По его словам, это решение было принято на внеочередном съезде Международного союза биатлонистов (IBU).
В то же время, президент Союза биатлонистов России Александр Кравцов заявил, что вопрос еще рассматривается. «Бред. Никто ничего не лишается еще», — сказал Кравцов, передает Р-Спорт.
После доклада комиссии WADA под руководством Ричарда Макларена о применении допинга в российском спорте Челябинск лишился финала Кубка мира-2016/17 по конькобежному спорту, Тюмень — этапа Кубка мира по биатлону и финала Кубка мира по лыжным гонкам, а Сочи — чемпионата мира 2017 года по бобслею и скелетону.
Также IBU получил от Всемирного антидопингового агентства список российских биатлонистов, подозреваемых в нарушении антидопинговых правил. Впоследствии союз закрыл дела в отношении 22 из 29 россиян из-за отсутствия доказательств. Расследование продолжается в отношении семи спортсменов.