9 Փետրվար 2017 - 07:05 AMT
Ծայրահեղական «Իսլամական պետություն» կազմակերպության գրոհայինները մեկ շաբաթվա ընթացքում 45 խաղաղ բնակչի են սպանել, որոնք չեն ցանկացել կռվել ահաբեկիչների շարքերում և մտադիր էին հեռանալ Մոսուլից: Լուրջ պարտություն կրելով հունվարին, երբ Իրաքի բանակը կարողացավ ազատագրել ԻՊ-ից քաղաքի արևելյան թաղամասերը, գրոհայինները սկսեցին ստիպել խաղաղ բնակիչներին համալրել իրենց շարքերը:
«ԻՊ-ն փորձում է բռնի անդամագրել երիտասարդներին: Շատերը հրաժարվել են և փորձել են փախչել»,-ասել է խաղաղ բնակիչներից մեկը:
Փետրվարի 6-ին ահաբեկիչները 40 երիտասարդի են գնդակահարել, որոնք փորձել են լողալով ացնել գետը դեպի արևելյան մասը: Եվս 5 մարդ է սպանվել հաջորդ օրը` նույնպես փախուստի դիմելիս: «Գրոհայինները գիտեն, որ իրենց օրերը հաշված են, ուստի ձգտում են որքան հնարավոր է շատ մարդ սպանել»,-ասել է ևս մեկ խաղաղ բնակիչ:
ՄԱԿ տվյալներով, արևմտյան Մոսուլում, որը ԻՊ ամբողջական հսկողության տակ է, մոտ 750-800.000 խաղաղ բնակիչ է մնում:
ԻՊ-ից Մոսուլի ազատագրման գործողությունը մեկնարկել է 2016-ի հոկտեմբերին: Ահաբեկիչները կորցրել են շրջաններից շատերը Մոսուլի արևելքում, սակայն արևմտյան մասը Տիգրիսի մյուս ափին մնում է գրոհայինների հսկողության տակ:Գործողության մեկնարկից 90 օր անց անվտանգության ուժերին հաջողվել է լիակատար վերահսկողություն հաստատել քաղաքի արևելյան թաղամասներում, սակայն դա ծանր հետևանքներ է ունեցել: Ինտենսիվ մարտական գործողությունների հետևանքով քաղաքի ենթակառուցվածքներին հսկայական վնաս է հասցվել:

Террористы радикальной группировки «Исламское государство» (ИГ) в течение недели убили 45 мирных жителей, которые не захотели воевать на стороне исламистов и попытались покинуть западную часть иракского Мосула, передает РИА Новости со ссылкой на Times.
Отмечается, что потерпев серьезные поражения в январе, когда иракским войскам удалось отвоевать у ИГ восточную часть города, террористы начали искать подкрепления в лице мирных жителей, заставляя их воевать на своей стороне.
«ИГ пытается завербовать молодых людей силой. Многие отказались присоединяться к ИГ и попытались сбежать», — заявил один из мирных жителей.
По словам местных жителей, 6 февраля террористы расстреляли 40 молодых людей, которые пытались переплыть реку и добраться до восточной части города. Еще пять человек были убиты во вторник, также при попытке сбежать. Тела убитых были возвращены семьям в качестве предупреждения.
«Боевики знают, что их дни сочтены, поэтому они хотят убить как можно больше людей прежде, чем потерпят поражение», — сказал еще один мирный житель.
По данным гуманитарных агентств ООН, в западном Мосуле, который остается под полным контролем ИГ, находятся около 750-800 тысяч мирных жителей.
Западная часть города пока остается под контролем боевиков. Восточный Мосул был полностью освобожден от террористов группировки ИГ в ходе начавшейся в октябре 2016 года операции иракских военных и коалиции во главе с США. В освобожденные районы вернулись уже около 30 тысяч человек, тогда как покинули свои дома около 190 тысяч человек.