Իսրայելի օդուժն ավիահարված է հասցրել սիրիական Էլ Կունեյթրա քաղաքին: Իսրայելի ՌՕՈւ ուղղաթիռը գրոհել է Սիրիայի արևմուտքում գտնվող Էլ Բաաս քաղաքի բնակելի տներից մեկը: Նշվում է, որ ուղղաթիռը չի մտել Սիրիայի օդային տարածք: Հրթիռն արձակվել է «գրավյալ տարածքներից» հայտնում է ՌԲԿ-ն SANA գործակալության վրա հղումով:
Նշվում է, որ պատահարի հետևանքով տուժածներ չկան:
Սիրիայի ԶՈւ-ն այս գրոհը «աղաղակող է» որակել` նշելով, որ այն նպատակ ուներ «աջակցելու ավազակախմբերին»: Սիրիացի զինվորականները շեշտել են, որ հարձակումը «չի կարող ստիպել Սիրիայի բանակին հրաժարվել ահաբեկիչներին հետապնդելուց»:
2017-ի հունվարին սիրիական բանակի հրամանատարությունը հայտնեց, որ Իսրայելի ՌՕՈւ գնդակոծել են Դամասկոսից դեպի արևմուտք գտնվող Էլ Մեզզա ռազմական օդանավակայանը: Ըստ զինվորականների, մր քանի հրթիռ է արձակվել Իսրայելի հյուսիսին հարող տարածքից:

9 Февраль 2017 - 07:18 AMT
Вертолет израильских ВВС атаковал один из жилых домов в городе Эль-Баас на юго-западе Сирии. При этом отмечается, что вертолет не заходил в воздушное пространство Сирии. Ракета, была выпущена с «оккупированных территорий», передает РБК со ссылкой на SANA.
Отмечается, что в результате случившегося никто не пострадал.
ВС Сирии назвали данную атаку «вопиющей», отметив, что она «преследовала цель оказать поддержку бандформированиям». При этом сирийские военные подчеркнули, что нападение «не сможет заставить сирийскую армию отказаться от преследования террористов».
В середине января 2017 года командование сирийской армии сообщило, что ВВС Израиля обстреляли военный аэродром Эль-Мезза к западу от Дамаска. По данным военных, несколько ракет были выпущены из района, расположенного неподалеку от Тивериадского озера на севере Израиля.