Բրիտանացի պատգամավորները ձայների ճնշող մեծամասնությամբ փետրվարի 8-ին վերջին ընթերցմամբ ընդունել են ԵՄ-ից Մեծ Բրիտանիայի դուրս գալու (Brexit) ընթացակարգը գործարկելու մասին օրինագիծը:
Կառավարության ներկայացրած օրինագծին կողմ է քվեարկել 494 պատգամավոր, դեմ՝ 122-ը: Օրինագիծն ընդունվել է առանց որևէ փոփոխության:
Այժմ օրինագիծը, որը վարչապետ Թերեզա Մեյին իրավունք է տալիս կյանքի կոչել Եվրամիության մասին Լիսաբոնի պայմանագրի 50-րդ հոդվածը, կներկայացվի խորհրդարանի վերին՝ Լորդերի պալատի քննարկմանը: Քննարկումը նախատեսվում է սկսել փետրվարի 20-ը, հայտնում է ՏԱՍՍ-ը:
Ավելի վաղ հայտնի դարձավ, որ Մեծ Բրիտանիայի վարչապետ Թերեզա Մեյը մարտի 9-ին կկիրառի Լիսաբոնի պայմանագրի 50-րդ հոդվածը, որով կմեկնարկի Եվրամիությունից երկրի դուրս գալու (Brexit) 2-ամյա գործընթացը:
Մինչդեռ Շոտլանդիայի խորհրդարանը դեմ է քվեարկել Եվրամիությունից Մեծ Բրիտանիայի դուրս գալու վերաբերյալ Բրիտանիայի կառավարության կողմից մշակված օրինագծին: Նախաձեռնությունը Շոտլանդիայի կառավարությանն էր, թեև այն չունի իրավական ուժ:

Британские депутаты подавляющим большинством голосов приняли 8 февраля в последнем, третьем чтении, законопроект (билль) о введении в действие процедуры выхода Великобритании из ЕС.
За внесенный правительством проект закона проголосовали 494 народных избранника, против – 122. Законопроект принят в том виде, в котором его внесло правительство, без единой поправки.
Теперь билль, наделяющий премьер-министра Терезу Мэй правом задействовать статью 50 Лиссабонского договора о ЕС, поступит на рассмотрение верхней палаты законодательного органа – Палаты лордов. Она должна приступить к обсуждению законопроекта в районе 20 февраля, передает ТАСС.
Изначально Мэй собиралась самостоятельно начать переговоры с ЕС. Однако сначала Высокий суд Лондона, а потом и Верховный суд обязали ее заручиться одобрением законодателей, после чего краткий билль, состоящий всего из 133 слов, был внесен в парламент.