9 Փետրվար 2017 - 13:34 AMT
Ռուսաստանը կշարունակի զբաղվել Բաքվի հարցումով Մինսկում ձերբակալված և հետո Ադրբեջանին արտահանձնված ռուսաստանցի բլոգեր Ալեքսանդր Լապշինի գործով: Այդ մասին հայտարարել է ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան:
«Մենք հետագայում ևս կզբաղվենք ՌԴ քաղաքացու ճակատագրով»,-ասել է Զախարովան` հիշեցնելով, որ ՌԴ ԱԳՆ-ն արդեն հայտնել է իր դիրքորոշումն այդ հարցի վերաբերյալ, հայտնում է ՏԱՍՍ-ը:
«Այս հարցը, ինչպես և երկկողմ հարաբերություններում ծագող մյուս բոլոր հարցերը, անկախ նրանից, թե որ երկրի մասին է խոսքը, պետք է լուծվեն աշխատանքային կարգով»,-ասել է Զախարովան: «Լինում են ավելի կամ պակաս բարդ հարցեր, սակայն այն ամենն, ինչ կապված է ՌԴ քաղաքացիների ճակատագրի հետ, առաջնային թեմա է ՌԴ համար: Այդ ամենը պետք է լուծել աշխատանքային կարգով, մենք դրանով ենք առաջնորդվում»,-ասել է նա:
Ավելի վաղ հայտնի դարձավ, որ փաստաբան Սաֆար Հուսեյնովը Բաքվում հանդիպել է Լապշինի հետ: Ըստ փաստաբանի, հանդիպումը տեղի է ունեցել Բաքվի №1 քննչական մեկուսարանում: Լապշինն ասել է, որ պայմանների առումով բողոք չունի, ինքնազգացողությունը նորմալ է: Հանդիպման այլ մանրամասներ հայտնի չեն:

Россия продолжит заниматься судьбой экстрадированного из Белоруссии в Азербайджан блогера Александра Лапшина. Об этом заявила официальный представитель МИД РФ Мария Захарова.
«Мы будем заниматься судьбой российского гражданина и далее», – сказала Захарова, напомнив, что ранее МИД РФ выпустил комментарий в связи с экстрадицией блогера, где изложил свою позицию, передает ТАСС.
«Этот вопрос, как и все возникающие в двусторонних отношениях вопросы, вне зависимости о каких странах мы говорим, должны решаться в рабочем порядке, – подчеркнула Захарова. – Бывают более сложные вопросы, бывают менее сложные, но все, что связано с судьбой российских граждан, для РФ является приоритетной темой. Все это должно решаться в рабочем порядке, мы из этого исходим».
Ранее стало известно, что адвокат Сафар Гусейнов встретился с экстрадированным из Минска в Баку блогером Александром Лапшиным. Об этом сообщил сам Гусейнов. По словам адвоката, встреча состоялась в бакинском следственном изоляторе №1. Лапшин отметил, что у него нет жалоб на условия содержания, самочувствие блогера нормальное.