Ստամբուլի դատարանը ՀՀ 3 քաղաքացու ցմահ ազատազրկման է դատապարտել ստամբուլահայ ոսկերիչ Հակոբ Դեմիրջիին սպանելու մեղադրանքով: Դատապարտվածներն են Արամ Հովհաննիսյանը, Արթուր Այվազյանն ու Սերժ Միքայելյանը, գրում է Daily Sabah-ը:
2016-ի փետրվարի 6-ին Ստամբուլի հայաշատ Շիշլի թաղամասի Հարբիյե Ջումհուրիյեթ պողոտայում գտնվող իր բնակարանում սպանվել է 85-ամյա Հակոբ Դեմիրջին, որը մոտ 40 տարի աշխատել է որպես ոսկերիչ: Կապկպելով Դեմիրջիին և նրա կնոջը՝ 79-ամյա Սեդա Աիդա Դեմիրջիին` հանցագործները վերցրել էին տանը եղած թանկարժեք իրերը և հեռացել: Ոստիկանությանը և փրկարարներին հաջողվել էր ժամանակին փրկել կնոջ կյանքը, սակայն տարեց տղամարդը խեղդամահ էր եղել:
Կասկածյալներին ձերբակալել էին Տրաբզոնում միջադեպից մի քանի օր անց: Հետաքննության ժամանակ պարզվել էր, որ նրանք Թուրքիա են ժամանել Հայաստանից և Տրաբզոնից մտադիր էին հայրենիք վերադառնալ:
Դեմիրջիի սպանության գործով 12 կասկածյալ էր անցնում, որից 9-ին դատարանն արդարացրել է բավարար ապացույցների բացակայության պատճառով: Մինչդեռ Դեմիրջի ընտանիքի փաստաբան Մեհմեթ Օրալը պահանջել է մեղադրանք առաջադրել նաև մնացած 9 կասկածյալին` հայտարարելով, որ վերջինների վերաբերյալ ևս ապացույցներ կան:

Стамбульский суд приговорил троих граждан Армении – Арама Ованнисяна, Артура Айвазяна и Сержа Микаеляна – к пожизненному лишению свободы по обвинению в причинении смерти турецкоку армянину 85-летнему Акопу Демирчи из Стамбула, пишет Daily Sabah.
6 февраля 2016 года группа лиц ворвались в дом ювелира Демирчи с целью ограбления. В доме, кроме пожилого мужчины, находилась также его жена. Супружескую пару связали, а из дома вынесли драгоценности и около 100 тысяч турецких лир. К прибытию полиции Акоп Демирчи скончался, его 79-летнюю супругу удалось спасти.
Трое подозреваемых были задержаны в северном городе Трабзон через несколько дней после инцидента. В результате расследования выяснилось, что подозреваемые прибыли в Турцию из Армении и из Трабзона планировали вернуться на родину.
По делу о грабеже и убийстве Акопа Демирджи проходили 12 человек. Девять остальных были оправданы судом за неимением достаточного количества доказательств их вины. Между тем адвокат семьи Демирчи Мехмет Орал просил суд приговорить их также к пожизненному лишению свободы.