Սիրիայի նախագահ Բաշար Ասադը չի բացառել արտահերթ նախագահական ընտրությունների անցկացումը: «Եթե Սիրիայի ժողովուրդը չի ցանկանա ինձ տեսնել այդ պաշտոնում, ես անմիջապես կհեռանամ»,-ասել է Ասադը:
Պատասխանելով մինչ 2021թ., երբ լրանում է նախագահության ժամկետը, վաղաժամ ընտրությունների անցկացման հավանականության մասին հարցին` Սիրիայի նախագահն ասել է. «Եթե ժողովուրդն այդպես որոշի», հայտնում է ՏԱՍՍ-ը Yahoo News-ի վրա հղումով:
Ասադը նշել է, որ «դեռ շատ վաղ է քննարկել այդ հարցը»: «Առանց ահաբեկիչներին հաղթելու ոչ մի որոշում արդյունք չի տա»,-ասել է նա:
«Ահաբեկչության դեմ պայքարին զուգահեռ պետք է միջսիրիական երկխոսություն ընթանա Սիրիայի ապագայի մասին, որը ներառում է նաև քաղաքական կառուցվածքը: Այն ժամանակ կկարողանանք ընտրություններ անցկացնել, ստեղծել ազգային միասնության կառավարություն, անցկացնել խորհրդարանական ընտրություններ, իսկ հետո` նախագահական, եթե այդպես ցանկանա Սիրիայի ժողովուրդը»,-ասել է Ասադը:
Սիրիայի սահմանադրության նախագիծը, որն առաջարկել է ռուսական կողմն Աստանայում կայացած միջսիրիական բանակցությունների ժամանակ, ենթադրում է առավելագույնը 19 տարվա նախագահություն Բաշար Ասադի համար:
Բաշար Ասադը նախագահ է հաստատվել 2000 և 2007թթ., իսկ 2014-ի հունիսի 3-ին նախագահ է վերընտրվել առաջին այլընտրանքային ընտրություններում` հավաքելով ձայների 88.7 %-ով: 2014-ի ընտրություններն անցել են քաղաքացիական պատերազմի պայմաններում և բոյկոտվել են ընդդիմության կողմից:

10 Февраль 2017 - 13:08 AMT
«Когда сирийский народ не захочет видеть меня на этом посту, я сразу же его покину», – сказал Асад, передает ТАСС со ссылкой на Yahoo News.
Отвечая на вопрос журналиста о возможном проведении выборов до истечения срока президентства в 2021 году, сирийский лидер ответил: «Если так решит народ».
При этом президент САР отметил, что пока «слишком рано обсуждать это».
«Без победы над террористами ни одно решение не принесет плодов», – подчеркнул он.
«Параллельно (борьбе с терроризмом- ред.) должен вестись межсирийский диалог о будущем Сирии, которое включает в себя все, что касается политического устройства (САР). Тогда мы можем провести выборы, создать правительство национального единства, после провести парламентские выборы, а затем и президентские, если этого хочет сирийский народ», – заключил Асад.
Башар Асад утверждался президентом на безальтернативных выборах в 2000 и 2007 годах, а 3 июня 2014 года переизбрался президентом на первых альтернативных выборах с официальным результатом 88.7 % голосов.Выборы 2014 года проходили в условиях гражданской войны и бойкотировались оппозицией. Результаты были признаны лишь отдельными государствами.