11 Փետրվար 2017 - 06:22 AMT
Միացյալ Նահանգների նախագահ Դոնալդ Թրամփն արձագանքել է Իրանի նախագահ Հասան Ռոհանիի ելույթին, որում ԻԻՀ ղեկավարն ասել էր, թե «Իրանի հետ սպառնալիքների լեզվով խոսողները կզղջան»:
Նախագահական օդանավում լրագրողների հետ ունեցած ճեպազրույցի ժամանակ Թրամփը Ռոհանիին կոչ է արել զգույշ լինել:
«Նա ավելի լավ է զգուշանա»,- կտրուկ ասել է Միացյալ Նահանգների նախագահը, հաղորդում է Reuters-ը:
Փետրվարի 10-ին Հասան Ռոհանին հարյուր հազարավոր իրանցիների հետ մասնակցել է 1979թ. տեղի ունեցած իսլամական հեղափոխության տարեդարձի կապակցությամբ Թրամփի դեմ կազմակերպված բողոքի ակցիային:
«Որոշ անփորձ մարդիկ ու Ամերիկան սպառնում են Իրանին: Բայց նրանք պետք է իմանան, որ սպառնալիքների լեզուն չի ազդում Իրանի վրա: Մենք այնպես կանենք, որ Իրանին սպառնացողները զղջան: Նրանք պետք է սովորեն հարգել Իրանն ու իրանցիներին: Մենք ուժեղ հակահարված կտանք ռազմատենչ քաղաքականությանը»,-հավաքվածներին ասել է Ռոհանին:
Ավելի վաղ Թրամփն Իրանն անվանել էր «թիվ 1 ահաբեկչական պետություն»՝ սպառնալով չեղարկել ավելի վաղ այդ երկրի հետ կնքված միջուկային համաձայնագիրը:

11 Февраль 2017 - 07:26 AMT
Президент США Дональд Трамп посоветовал президенту Ирана Хасану Роухани «быть осторожнее», передает Gazeta.ru.
«Ему лучше быть осторожнее», – сказал Трамп.
Таким образом Трамп отреагировал на слова Роухани на митинге в Тегеране, когда он заявил, что Иран решительно ответит на все угрозы в свой адрес.
Ранее сообщалось, что несколько сотен тысяч иранцев вышли на антиамериканские демонстрации в день празднования годовщины исламской революции и чтобы выразить поддержку иранскому духовному лидеру Али Хаменеи.
Повсеместно в колонне шедших по центру Тегерана людей можно было видеть баннеры с надписью «Смерть Америке!» и чучела, которым придали черты президента США Дональда Трампа.