World Press Photo-ի գլխավոր մրցանակին է արժանացել լուսանկարիչ Բուրհան Օզբիլիջին Թուրքիայում ՌԴ դեսպան Անդրեյ Կառլովի սպանության պահին արված լուսանկարի համար:
Դեսպանը սպանվել է 2016-ի դեկտեմբերի 19-ին Անկարայում: Մարդասպանը ոստիկանության աշխատակից Մևլութ Ալթինթաշն էր:
Դեկտեմբերին լուսանկարիչը պատմել էր, որ բոլորովին պատահաբար էր հայտնվել ցուցահանդեսում` տուն գնալիս: Նրա մտքով անցել էր, որ նոր լուսանկարներ կարող են պահանջվել ռուս-թուրքական հարաբերությունները լուսաբանող նյութերի համար: Ինչպես և մյուսները, նա սկզբից չէր հասկանցել, թե ինչ է կատարվում: Նա շոկի մեջ էր, որ իր աչքի առաջ մարդը զրկվեց կյանքից, սակայն շարունակում էր լուսանկարել, քանի որ դա նրա մասնագիտական պարտքն էր, ասել է AP լուսանկարիչը:
Հեղինակավոր մրցույթի հաղթողները հայտնի են դարձել փետրվարի 13-ին Ամստերդամում:
2016-ին World Press Photo-ի վարկածով, տարվա լավագույն լուսանկար էր ճանաչվել ավստրալացի լուսանկարիչ Ուորեն Ռիչարդսոնի փախստականների մասին լուսանկարը, որտեղ երեխային փոխանցում են փշալարերի վրայով:
World Press Photo-ն ամենահեղինակավոր լուսանկարչական մրցույթն է, որի պատմությունը սկսվում է 1955-ից: Այս տարի ժյուրին դիտել է 80.000 լուսանկար, որոնք արել է 5000 լուսանկարիչ աշխարհի 125 երկրից:

13 Февраль 2017 - 11:12 AMT
Главный приз конкурса World Press Photo получил фотограф Бурхан Озбилиджи за снимок с места убийства посла России в Турции Андрея Карлова.
Посол был застрелен 19 декабря 2016 года на выставке в Анкаре. Убийца — сотрудник полиции Мевлют Алтынташ.
В декабре автор снимка рассказывал, что практически случайно оказался на выставке. Озбиличи зашел на мероприятие по дороге домой, подумав, что ему пригодились бы свежие снимки для материалов о российско-турецких отношениях. Как и остальные посетители выставки он не сразу понял, что произошло. Он был шокирован тем, что на его глазах оборвалась жизнь человека, однако продолжил снимать, поскольку того требовал профессиональный долг, пояснял фотограф AP.
Церемония объявления призеров престижного международного конкурса прошла 13 февраля в Амстердаме.
В 2016 году фотографией года по версии World Press Photo стал снимок австралийского фотографа Уоррена Ричардсона (Warren Richardson) о беженцах, передающих ребенка через забор с колючей проволокой.
World Press Photo является самым престижным международным конкурсом фотографов, ведущим свою историю с 1955 года. Его цель заключается в поддержании и развитии высоких стандартов фотожурналистики и фотодокументалистики. В ходе отбора в этом году члены жюри просмотрели около 80 тыс. снимков, сделанных около 5 тыс. фотографов из 125 стран. Выставка работ победителей ежегодно проходит в 45 городах мира и привлекает внимание более 4 млн человек.