Ահաբեկչական «Իսլամական պետության» դեմ գործողության արդյունքում սիրիական բանակի հսկողության տակ է անցել գազի Հայան հանքավայրը երկրի արևելքում` Հոմս գավառում, որի տարածքում է գտնվում գազավերամշակման գործարանը:
Սիրիական բանակի ստորաբաժանումները լայնածավալ գործողություն են անցկացրել, որի հետևանքով հսկողություն է հաստատվել գազի հանքավայրի տարածքում, ինչպես նաև ոչնչացվել է ԻՊ գրոհայինների մի քանի խումբ, հայտնում է ՏԱՍՍ-ը:
Այժմ ականազերծման աշխատանքներ են տարվում: Փետրվարի 6-ին ԻՊ գրոհայինները մի քանի տեղից պայթեցրել էին Հայանի տարածքով անցնող գազամուղը` դիվերսիայի հետևանքով մեծ հրդեհ էր բռնկվել: Ավելի վաղ ահաբեկիչները շարքից հանել էին գազավերամշակման գործարանը:
Հայան հանքավայրը գտնվում է Պալմիրայից դեպի հյուսիս-արևմուտք, որտեղ սիրիական բանակն ու աշխարհազորայինների ջոկատները գործողություն են իրականացնում ԻՊ ավազակախմբերի դեմ:

14 Февраль 2017 - 13:29 AMT
Сирийская армия взяла под контроль район газового месторождении Хайян, на территории которого находится газоперерабатывающий завод, в сирийской провинции Хомс в рамках операции против банд террористической группировки «Исламское государство» (ИГ).
Подразделения сирийской армии в течение нескольких часов проводили широкомасштабную операцию, в результате которой был полностью взят под контроль район газового месторождения Хайян и ликвидированы несколько групп боевиков ИГ, передает ТАСС.
Отмечается, что в настоящий момент ведутся работы по разминированию территории. 6 февраля террористы ИГ подорвали в нескольких местах газопровод на месторождении Хайян, в результате диверсии вспыхнул сильный пожар. Ранее террористы вывели там из строя газоперерабатывающий завод.
Месторождение Хайян находится к северо-западу от Пальмиры, сирийская армия и ополченцы проводят в этом районе операцию против банд ИГ.