15 Փետրվար 2017 - 10:12 AMT
Արգենտինայի խորհրդարանի քննարկմանն է ներկայացվել Հայոց ցեղասպանության ժխտումը քրեականացնող օրինագիծը
Արգենտինայի Ազգային կոնգրեսի (խորհրդարան) քննարկմանն է ներկայացվել ցեղասպանությունների, այդ թվում Հայոց ցեղասպանության, ժխտումը քրեականացնող օրինագիծը: Օրինագիծը ներկայացրել է պատգամավոր Նիլդա Հարրեն, որը նախկինում զբաղեցրել է պաշտպանության նախարարի պաշտոնը: Այդ մասին հայտարարել է ինքը Հարրեն Prensa Armenia-ին տված հարցազրույցում:
Ըստ օրինագծի, յուրաքանչյուրն, ով «հրապարակավ ժխտում է, նվազագույնի հասցնում, արդարացնում կամ հավանություն է տալիս ցեղասպանության ցանկացած ձևին կա մարդկության դեմ հանցագործություններին», դատապարտվելու է Արգենտինայի ՔՕ համապատասխան հոդվածով:
«2006-ին Ազգային կոնգրեսն ընդունել է 26,199 օրենքը Ցեղասպանության ճանաչման մասին, որին զոհ է գնացել հայ ժողովուրդը: Հետևաբար, պարզ է, որ այն ընդգրկված է մեր ներկայացված նախագծում»,-ասել է Հարրեն:
Անդրադառնալով Թուրքիայի ԱԳ նախարար Մևլութ Չավուշօղլուի վերջին այցին Արգենտինա` նա ասել է. «Չգիտեմ, թե ինչպես կարող է Թուրքիան արձագանքել: Բայց ես գիտեմ, որ Արգենտինայի Հանրապետությունն ինքնիշխան պետություն է, իսկ Ազգային կոնգրեսը ներկայացնում է նրա լիազորությունները»:
Չավուշօղլուի այցն Արգենտինայում Թուրքիայի ամենաբարձրաստիճան պաշտոնյայի այցն էր վերջին 20 տարվա ընթացքում: Դրա նպատակը, ըստ Չավուշօղլուի, «ավելի սերտ կապեր հաստատելն էր բարեկամ երկրների հետ՝ դիմագրավելու համաշխարհային խնդիրներին»: Հայ համայնքը դատապարտել է Չավուշօղլուի այցը՝ ընդգծելով, որ նա ներկայացնում է մի պետություն, որը ժխտում է Հայոց ցեղասպանության փաստը և նաև աջակցում է Ադրբեջանին Հայաստանի ու Լեռնային Ղարաբաղի դեմ պատերազմական գործողություններում:

Депутат Нильда Гарре, которая ранее занимала пост министра обороны, представила в Национальный конгресс (парламент) Аргентины законопроект о криминализации отрицания геноцидов, в том числе и Геноцида армян. Об этом заявила сама Гарре в интервью Prensa Armenia.
Согласно законопроекту, каждый, кто «публично отрицает, сводит к минимуму, оправдывает или одобряет любую форму геноцида или преступлений против человечества», будет осужден по соответствующей статье Уголовного кодекса Аргентины.
"В 2006 году Национальный конгресс принял Закон 26,199 о признания Геноцида, жертвами которого стал армянский народ. Следовательно, ясно, что он входит в проект, который мы предлагаем»,- отметила Гарре.
Отвечая на вопрос о недавнем визите министра иностранных дел Турции Мевлюта Чавушоглу в Аргентину, она сказала: «Я не знаю, как Турция может отреагировать. Но я знаю, что Аргентинская Республика является суверенным государством, и Национальный конгресс представляет его полномочия».
Сенат Аргентины в 2004 году принял декларацию, в которой заявил о солидарности с армянской общиной, жертвами первого геноцида XX века.29 ноября 2006 года парламент Аргентины признал Геноцид армян.