17 Փետրվար 2017 - 05:34 AMT
ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահներն Արցախում փետրվարի 20-ին կայանալիք Սահմանադրական բարեփոխումների հանրաքվեի արդյունքները չեն ընդունում: Այս մասին նրանք հայտարարել են Մյունխենում Հայաստանի և Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարների հետ հանդիպման արդյունքներով տարածած հայտարարության մեջ։
ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներ Իգոր Պոպովը, Ստեֆան Վիսկոնտին և Ռիչարդ Հոգլանդը ՀՀ և Ադրբեջանի արտգործնախարարների հետ հանդիպել են և առանձին, և երկուսի հետ միասին։
Նրանք նկատել են, որ չնայած Ղարաբաղի իշխանությունները սահմանադրական հանրաքվեն դիտարկում են որպես հանրային կյանքի կազմակերպման ձև, այդուհանդերձ ընդգծել են, որ ոչ մի երկիր, այդ թվում՝ Հայաստանը և Ադրբեջանը,չեն ճանաչել Լեռնային Ղարաբաղը որպես անկախ, ինքնուրույն երկիր։
Նրանք նշել են, որ չեն ընդունում հանրաքվեի արդյունքները, նաև՝ ընդգծել, որ դրանք չեն կարող կանխորոշել Լեռնային Ղարաբաղի վերջնական կարգավիճակը կամ հանգեցնել հիմնախնդրի խաղաղ լուծման։
Ըստ հայտարարության, համանախագահները նախարարների հետ հանդիպումներում քննարկել են շփման գծում ստեղծված իրավիճակը, ինչպես նաև հայ-ադրբեջանական սահմանային դրությունը։
Համանախագահները վերահաստատել են, որ հակամարտության խաղաղ լուծմանն այլընտրանք չկա, և պատերազմը ճանապարհ չէ։ Նրանք կողմերին կոչ են արել զսպվածություն ցուցաբերել, ինչպես նաև իրենց հանրային ելույթներում հանրությանը նախապատրաստել խաղաղության և ոչ թե պատերազմի։
Բացի այդ, համանախագահները նաև կոչ են արել կողմերին խստագույնս պահպանել 1994-95 թվականների հրադադարի ռեժիմի հաստատման մասին համաձայնագիրը։
Ըստ տարածած հայտարարության, ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահները կողմերին հիշեցրել են դեռևս 2011-ին Դովիլում նախագահների հայտարարությունը՝ ընդգծելով, որ ուժի կիրառումը միայն մեծ ցավ ու տառապանք կպատճառի և քննադատության կենթարկվի միջազգային հանրության կողմից։
Համանախագահները մտքեր են փոխանակել 2016-ին Վիեննայի, Սանկտ Պետերբուրգի հանդիպումների ժամանակ ձեռք բերված պայմանավորվածությունների կատարման ուղղությամբ, ինչը նպատակ ունի կայունացնել իրավիճակը շփման գծում։
Համանախագահները նախարարների հետ հանդիպմանը ընդգծել են, որ անհրաժեշտ է մեծ ճկունություն ցուցաբերել ու վերականգնել համընդգրկուն բանակցություները՝ հակամարտության լուծմանը որքան հնարավոր է շուտ հասնելու համար։
Համանախագահները նկատել են, որ ադրբեջանցի զինծառայողի դին վերադարձնելու մասին հայկական կողմի որոշումը մարդասիրական մեծ ժեստ էր։
Ըստ հայտարարության, համանախագահները ծրագրում են մարտին այցելել տարածաշրջան։
Փետրվարի 16-ին Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը Մյունխենում հանդիպել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներ Իգոր Պոպովի, Ստեֆան Վիսկոնտիի և Ռիչարդ Հոգլանդի, ինչպես նաև ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ, դեսպան Անջեյ Կասպրշիկի հետ:

Сопредседатели Минской группы ОБСЕ Игорь Попов (Россия), Стефан Висконти (Франция) и Ричард Хогланд (США), а также личный представитель действующего председателя ОБСЕ, посол Анджей Каспршик высутпили с заявлением после мюнхенской встречи с главами МИД Армении и Азербайджана – Эдвардом Налбандяном и Эльмаром Мамедъяровым. Об этом сообщается на официальном сайте ОБСЕ.
Отмечается, что сопредседатели обсудили с министрами текущую ситуацию на линии соприкосновения и армяно-азербайджанской границе, вновь подтвердив, что мирному решению конфликта нет альтернативы, и война – это не способ решения проблемы.
Помимо этого, они призвали стороны проявить сдержанность, и готовить свое население к миру, а не к войне.
Сопредседатели призвали стороны соблюдать соглашения о прекращении огня, заключенные в 1994-95 гг., подчеркнув, что применение силы принесет только страдание, отчаянье и будет осуждено международным сообществом.
Сопредседатели представили сторонам свои мнения о том, какие шаги должны быть предприняты для реализации договоренностей, достигнутых на саммитах в Вене и Санкт-Петербурге в 2016 году.
В беседе с главами внешнеполитических ведомств сопредседатели подчеркнули необходимость возобновления всеобъемлющих переговоров для решения конфликта. В то же время они отметили, что решение властей Армении вернуть Азербайджану тело азербайджанского военнослужащего было гуманным жестом.
Говоря о предстоящем конституционном референдуме в Нагорном Карабахе, сопредседатели отметили, что «НКР – непризнанное государство, стало быть, они не признают результаты референдума 20 февраля».
По словам сопредседателей, результаты референдума не могут быть определяющими для окончательного статуса НКР, а также для переговорного процесса.
Отмечается, что следующий визит сопредседателей в регион состоится в марте 2017.
Ранее сообщалось, что16 февраля по инициативе сопредседателей Минской группы ОБСЕ и в их присутствии в Мюнхене состоялась встреча министров иностранных дел Армении и Азербайджана Эдварда Налбандяна и Эльмара Мамедъярова.