17 Փետրվար 2017 - 12:13 AMT
Եվրախորհրդարանը հավանություն է տվել Եվրամիության կենտրոնացման հզորացման, ԵՄ ֆինանսների նախարարի և ընդհանուր եվրոպական բանակի ստեղծման մասին բանաձևին:
Բելգիայի նախկին վարչապետ և Brexit-ի համար պատասխանատու Գի Վերհոֆսթադի առաջարկած փաստաթղթին կողմ է քվեարկել 283 պատգամավոր: Դեմ է եղել 269 պատգամավոր և ձեռնպահ` 83-ը:
Եվրախորհրդարանի հավանությունը կարող է նշանակել ԵՄ հիմնարար պայմանագրի բարեփոխման մեկնարկ, հայտնում է Ինտերֆաքսը:
«Ըստ էության Վերհոֆսթադն առաջարկում է սահմանափակել կամ նույնիսկ ամբողջությամբ վերացնել հավաքական որոշումներից հրաժարվելու ԵՄ անդամ երկրների իրավունքը»,-ասվում է հաղորդագրության մեջ:
Եվրահանձնաժողովի փոխնախագահ Ֆրանս Տիմմերմանը հայտարարել է, որ ԵՄ հիմնարար փաստաթղթերի փոփոխությունը հիմա առաջնային չէ:
Վերհոֆսթադը գլխավորում է Եվրախորհրդարանի ազատական դաշինքը և համարվում է եվրոպացի դաշնայինների առաջնորդը, որոնք հանդես են գալիս միությունների ընդլայնման ու ամրապնդման օգտին:

Европарламент поддержал резолюцию об усилении централизации Европейского союза, создании поста министра финансов ЕС и общей европейской армии.
«За» документ, предложенный экс-премьером Бельгии и ответственным за переговоры о Brexit Ги Верхофстадтом, проголосовали 283 евродепутата при 269 голосах против и 83 воздержавшихся.
Одобрение Европарламента может означать начало реформы основополагающего договора ЕС, передает Интерфакс.
«По сути Верхофстадт предлагает ограничение или даже полную ликвидацию права стран-членов Европейского союза отказываться от выполнения коллективных решений», – говорится в сообщении.
Вице-президент Еврокомиссии Франс Тиммерманс заявил, что изменение основополагающих договоров ЕС сейчас не является приоритетом.
Ги Верхофстадт возглавляет либеральный блок в Европарламенте и считается лидером европейских федералистов, которые выступают за расширение и укрепление союза.