18 Փետրվար 2017 - 11:31 AMT
Ռուսաստանն ու Արևմուտքը ընդհանուր շահեր ունեն միջազգային ահաբեկչության դեմ պայքարում, հարկավոր է միասնական մոտեցում որոնել և շարունակել համատեղ աշխատանքն այդ ոլորտում: Այդ մասին հայտարարել է ԳՀԴ կանցլեր Անգելա Մերկելը` ելույթ ունենալով Մյունխենի անվտանգության գծով խորհրդաժողովում:
«Կարծում եմ, հենց այստեղ են մեր ընդհանուր շահերը և մենք կարող ենք գործակցել»,-ասել է կանցլերը, գրում է ՌԻԱ Նովոստին:
«Մենք պետք է միասնական մոտեցումներ որոնենք իսլամիստական ահաբեկչության դեմ պայքարում: Այստեղ մենք ընդհանուր շահեր ունենք, կարող ենք միասին աշխատել»,-ասել է Մերկելը:
Ավելի վաղ Գերմանիայի պաշտպանության նախարար Ուրսուլա ֆոն դեր Լյայենը հայտարարել էր, որ Բեռլինը չի սատարի պատժամիջոցների չեղարկմանը Մոսկվայի հարցում` ի պատասխան միջուկային սպառազինության սահմանափակման: Ըստ նրա, դա հնարավոր կլինի միայն ՌԴ կողմից Մինսկի համաձայնագրերի լիակատար իրագործումից հետո:

У России и Запада есть общие интересы в борьбе с международным терроризмом, нужно искать единый подход и продолжать совместную работу в этой области. Об этом заявила канцлер ФРГ Ангела Меркель, выступая на Мюнхенской конференции по вопросам безопасности.
«Думаю, что именно здесь у нас общие интересы и мы можем сотрудничать», — сказала канцлер, выступая на Мюнхенской конференции по вопросам безопасности, пишет РИА Новости.
«Нам нужно искать единые подходы в борьбе с исламистским терроризмом. Здесь у нас общие интересы, здесь мы можем вместе работать», — сказала Меркель.
Ранее глава минобороны Германии Урсула фон дер Ляйен заявила, что Берлин не станет поддерживать отмену санкций в отношении Москвы в обмен на договоренности по ограничению ядерных вооружений.По ее словам, к отмене санкций может привести только полное выполнение Минских соглашений.
В декабре Трамп заявил, что Соединенным Штатам следует расширить и укрепить свой ядерный потенциал. Одновременно Трамп заявил, что намерен поставить вопрос о существенном сокращении арсеналов в ходе переговоров с Россией по ядерному разоружению.