ՄԱԿ մանկական ՅՈւՆԻՍԵՖ հիմնադրամը զգուշացրել է, որ աշխարհում 1,4 մլն երեխա կարող է սովամահ լինել: Այդ սպառնալիքն առկա է 4 երկրում՝ Հարավային Սուդանում, Նիգերիայում, Սոմալիում և Եմենում: Այդ տվյալները հրապարակել է BFMTV-ն:
Ըստ փորձագետների, Եմենում թերսնուցումից 462.000 երեխա է տառապում, Նիգերիայում՝ 450.000: Երաշտի պատճառով Սոմալիում սովամահության եզրին է 185.000 մանուկ, որոնց քանակը մեկ ամսից կարող է հասնել 270.000-ի: Սովից տառապող նույնքան երեխա կա Հարավային Սուդանում:
Հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Էնթոնի Լայթը հայտարարել է, որ անհրաժեշտ է արագ միջամտել կանխելու համար ողբերգությունը: «Մենք դեռ կարող ենք շատերին փրկել»,-հայտարարել է նա, հայտնում է Lenta.ru-ն:
Հունվարի 27-ին ՄԱԿ արտակարգ օգնության ցուցաբերման գծով համակարգող Սթիվեն Օ՛ Բրայենը հայտարարել է, որ շարունակվող ռազմական հակամարտությունը Եմենում սպառնում է ժամանակակից շրջանում ամենամեծածավալ սովի պատճառ դառնալ: Ըստ պաշտոնյայի, մոտ 10 մլն բնակիչ սննդամթերքի պակաս է զգում: Կարիքավորների թվում 2,2 մլն երեխա կա:

21 Февраль 2017 - 07:30 AMT
Международный чрезвычайный детский фонд ООН (ЮНИСЕФ) предупредил о возможной гибели от голода 1,4 миллиона детей в четырех странах: Южном Судане, Нигерии, Сомали и Йемене. Данные публикует BFMTV.
Согласно выводам экспертов, в Йемене от недоедания страдают 462 тысячи детей, в Нигерии их число достигает 450 тысяч. Из-за засухи в Сомали на грани голодной смерти оказались 185 тысяч малышей, через несколько месяцев их число может увеличиться до 270 тысяч. Столько же детей голодают в Южном Судане.
Исполнительный директор ЮНИСЕФ Энтони Лайк заявил о необходимости быстрого вмешательства для предотвращения трагедии. «Мы еще можем спасти многих из них», — заявил он, передает Lenta.ru.
27 января координатор по оказанию чрезвычайной помощи ООН Стивен О'Брайен заявил, что продолжающийся военный конфликт в Йемене грозит стать причиной крупнейшего по своим масштабам в современном мире голода. По словам чиновника, около 10 миллионов жителей страны испытывают нехватку продуктов питания. Среди нуждающихся — 2,2 миллиона детей.