21 Փետրվար 2017 - 09:31 AMT
Փետրվարի 20-ին Թուրքիայի Մուղլա քաղաքում սկսվել է 2016-ի հուլիսի լույս 16-ին Անկարայում հեղաշրջման փորձի ժամանակ Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ էրդողանի դեմ մահափորձի գործով կասկածյալների դատավարությունը:
Տարբեր հոդվածների հիման վրա մեղադրանք է առաջադրվել 47 կասկածյալի, որոնք հիմնակնաում զինծառայողներ են: 3 մեղադրյալի հանդեպ դատավճիռը կայացվել է հեռակա կարգով, քանի որ նրանց հաջողվել է թաքնվել, գրում է Deutsche Welle-ն:
Դատական լսումներն անցնում են անվտանգության խստացված պայմաններում: Տանիքներում հերթապահում են դիպուկահարները, օդում պտտվում են ուղղաթիռները, հայտնում են տեղական ԶԼՄ-ները: Փողոցում հավաքվածներից ոմանք մահապատիժ են պահանջում մեղադրյալների համար:
2016-ի հուլիսի 15-ին Թուրքիայում ռազմական հեղաշրջման փորձ է կատարվել: Թուրքիայի իշխանությունները փորձը կազմակերպելու մեջ մեղադրում են իսլամի քարոզիչ, ամերիկաբնակ միլիարդատեր Ֆեթուլլահ Գյուլենին: Հեղաշրջման փորձից հետո բոլոր բնագավառները հատկապես՝ ուժային կառույցները, կրթական ու դատական համակարգերը գյուլենականներից մաքրելու գործընթաց է սկսվել: Աշխատանքից ազատվել են տասնյակ հազարավոր մարդիկ, շատերը ձերբակալվել են:

21 Февраль 2017 - 08:32 AMT
Суд над подозреваемыми в подготовке покушения на президента Турции Реджепа Тайипа Эрдогана во время попытки госпереворота в Анкаре в ночь на 16 июля 2016 года начался 20 февраля в городе Мугла на юго-востоке страны.
Обвинения по разным статьям, начиная от попытки покушения на главу государства и нарушения положений конституции до вхождения в состав террористической организации, предъявлены 47 подозреваемым, по большей части военнослужащим. Троим обвинения вынесены заочно, поскольку фигурантам дела удалось скрыться от преследования полиции, пишет Deutsche Welle.
Слушания проходили при повышенных мерах безопасности. На крышах дежурили снайперы, в воздухе над зданием конференц-центра, где проводилось заседание суда, барражировали вертолеты, сообщают местные СМИ. Некоторые из собравшихся на улице требовали вынесения смертного приговора подсудимым.
В ночь на 16 июля 2016 года в Турции группа мятежников совершила попытку военного переворота. Основное противостояние развернулось в Анкаре и Стамбуле. Погибли более 240 турецких граждан, более 2 тысяч человек получили ранения, мятеж был подавлен.
В связи с попыткой военного путча, по официальным данным, в Турции более 40 тысяч человек были заключены под стражу, почти 100 тысяч госслужащих – уволены.
Читайте также:В Турции из-за возможных связей с организацией Гюлена отстранили 227 судей и прокуроров