2018թ. Եվրոպայի առաջնությունում Հայաստանի պատանի մարմնամարզիկները կպայքարեն երրորդ ամառային պատանեկան օլիմպիական խաղերի վարկանիշի համար: Այս մասին հայտնել է Հայաստանի տղամարդկանց հավաքականի գլխավոր մարզիչ Հակոբ Սերոբյանը:
«Մենք ունենք խոստումնալից հեռանկարով մի քանի պատանիներ: Եվրոպայի 2018 թվականի առաջնությունը կընթանա միաժամանակ և մեծահասակների և երիտասարդների շրջանում: Կփորձենք ձեռք բերել Բուենոս-Այրեսի պատանեկան օլիմպիական խաղերի վարկանիշ: Դրա համար անհրաժեշտ է ընդգրկվել բազմամարտի 16 լավագույն մարզիկի ցանկում:
Եթե աշնանը նախատեսվող Թբիլիսիի հավաքը ստացվի, անպայման կհրավիրենք պատանի մարմնամարզիկների»,-ասել է մարզիչը, մեջբերում է ՀՀ ազգային օլիմպիական կոմիտեն:
Սերոբյանի խոսքով, մարտի 2-4-ը Երևանում կանցկացվի սպորտային մարզմնամարզության Հայաստանի առաջնությունը: Առաջնության արդյունքներով կձևավորվի ազգային հավաքականը, որը կմասնակցի Եվրոպայի առաջնությանը:
Գլխավոր թիմն այժմ մարզվում է Երևանում, իսկ մարտի 9-20-ը մարմնամարզիկները հավաքի կմեկնեն Քաթարի մայրաքաղաք Դոհա: Այնուհետև, մարտի 20-25-ը հայ մարմնամարզիկները նույն տեղում կմասնակցեն Աշխարհի գավաթի խաղարկությանը: Հավաքականի կազմում կլինեն Արթուր Դավթյանը, Հարություն Մերդինյանը, Վահագն Դավթյանը և Արթուր Թովմասյանը:
«Հոկտեմբերի վերջին և նոյեմբերի սկզբին Մոնրեալում տեղի կունենա աշխարհի առաջնությունը: Դեռևս հայտնի չէ` թիմային պայքարին կմասնակցենք, թե ոչ: Դա կախված է մի քանի գործոններից»,- տեղեկացրել է մարզիչը:
Եվրոպայի անհատական առաջնությունը կկայանա ապրիլի 14-25-ը Բուխարեստում: Այնտեղ թիմին կմիանա ևս երկու մարմնամարզիկ, ամենայն հավանականությամբ Վիգեն Խաչատրյանն ու Արմեն Պետրոսյանը:

21 Февраль 2017 - 14:58 AMT
На чемпионате Европы 2018 года юные армянские гимнасты поборются за рейтинг для участия в III летних юношеских Олимпийских играх. Об этом сообщил главный тренер мужской сборной Армении Акоп Серопян.
«У нас есть несколько перспективных ребят. Чемпионат Европы 2018 года пройдет одновременно среди мужчин и молодежи. Постараемся завоевать рейтинг для участия в юношеских Олимпийских играх в Буэнос-Айресе. Для этого необходимо попасть в число 16 сильнейших спортсменов в многоборье. Если осенью получится провести сборы в Тбилиси, обязательно возьмем туда юных гимнастов», – сказал тренер, пишет пресс-служба НОК РА.
По словам Серопяна, со 2 по 4 мая в Ереване пройдет чемпионат Армении по спортивной гимнастике, по итогам которого будет сформирована национальная команда для участия в чемпионате Европы.
После учебно-тренировочного сбора в Цахкадзоре члены сборной тренируются в Ереване, а с 9 по 20 марта им предстоит сбор в столице Катара Дохе. Там же с 20 по 25 марта пройдет один из этапов Кубка мира, в котором примут участие Артур Давтян, Арутюн Мердинян, Ваагн Давтян и Артур Товмасян.
«В конце октября-начале ноября в Монреале пройдет чемпионат мира, который будет так-же командным. Пока окончательно не ясно, выступим ли мы в командном зачете – это зависит от нескольких факторов», – отметил тренер.
Индивидуальный чемпионат Европы пройдет с 14 по 25 апреля в Бухаресте. К 4 лидерам сборной добавятся еще два гимнаста, имена которых станут известны по итогам чемпионата республики. Наибольшие шансы присоединиться к команде у Вигена Хачатряна и Армена Петросяна.