22 Փետրվար 2017 - 09:55 AMT
2017-ին Կանադան մտադիր է ապաստան տալ մոտ 1200 անձի, որոնք տուժել են Իրաքում «Իսլամական պետություն» ահաբեկչական կազմակերպությունից, հիմնականում նրանք եզդիներ են: Այդ մասին հայտնել է Կանադայի ներգաղթի, քաղաքացիության և փախստականների նախարար Ահմեդ Հուսեն:
«Մեր կառավարությունը պաշտպանում է ԻՊ-ից տուժածներին, սակայն ցանկանում է դա ճիշտ անել և չի շտապում: Մեր նպատակն է բերել Կանադա նրանց, ով առավելագույն ռիսկի է ենթարկվում և աջակցել նրանց՝ այստեղ նոր կյանք սկսելու համար»,-ասել է Հուսեն:
Ըստ նրա, փախստականներին ընտրելու գործում Կանադան գործակցում է ՄԱԿ-ի հետ, գրում է «Տելեգրաֆը»:
Նշվում է, որ Կանադան և ՄԱԿ-ը ընտրություն չեն կատարի միայն կրոնական կամ ազգային հենքի վրա, սակայն ակնկալվում է, որ փախստականները հիմնականում եզդիներ կլինեն:
Ըստ Հուսենի, մինչ օրս Կանադա է ժամանել 400 իրաքցի եզդի: Նրանցից յուրաքանչյուրը հատուկ անհատական հարցազրույց է անցել և ստուգվել է Կանադայի հատուկ ծառայությունների կողմից:
Ըստ նախնական տվյալների, այդ ծրագրի համար Կանադան կծախսի 28 մլն դոլար, այսինքն մոտ 23.000 մեկ փախստականի համար:
ՄԱԿ-ը ցեղասպանություն է ճանաչել ԻՊ գործողությունները եզդիների դեմ և կոչ է արել անդամ երկրներին օգնել նրանց: Կանադան առաջին անգամ իր այս մտադրության մասին պաշտոնապես հայտարարել է 2016-ի հոկտեմբերին, սակայն մինչ օրս Կանադա է ժամանել մոտ 400 եզդի:

В 2017 году Канада намерена предоставить убежище около 1200 лицам, которые пострадали от террористической организации «Исламское государство» (ИГ), большинство из которых составят езиды. Об этом сообщил министр иммиграции, гражданства и беженцев Канады Ахмед Хусен.
«Наше правительство занимается защитой пострадавших от ИГ, но хочет сделать это правильно и не спешить. Цель нашей операции – привезти в Канаду тех, кто подвергается наибольшему риску и оказать им поддержку, которая им нужна для обустройства дома и начала новой жизни здесь», – сказал Хусен.
По его словам, в отборе беженцев, получающих убежище, Канада сотрудничает с ООН, пишет «Телеграф».
«Каждый проситель убежища пройдет индивидуальное собеседование с опытным визовым офицером, а также биометрическую проверку и медицинское обследование», – добавили в министерстве иммиграции.
В ведомстве подчеркнули, что ни Канада, ни ООН не будут проводить отбор беженцев лишь на основе религиозной или этнической принадлежности просителей, однако «ожидается, что большинство из тех 1200 человек, которых примет Канада, будут езидами».
По словам Хусена, к настоящему моменту в страну прибыли около 400 иракских езидов. Каждый из них прошел специальное индивидуальное собеседование и проверку канадских служб безопасности.
По предварительным подсчетам, эта программа обойдется Канаде в 28 млн долларов, то есть около 23 тыс долларов на одного беженца.
ООН признала преступления ИГ против древней религиозной народности езидов геноцидом и призвала государства-члены помогать им. Канада впервые официально объявила о своем намерении принять определенное количество представителей этого меньшинства еще в конце октября 2016 года, однако с того времени в Канаду прибыло лишь около 400 езидов.