ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել է, որ մտադիր է նախատեսվածից շուտ սկսել պատի կառուցումը Մեքսիկայի հետ սահմանին: Համապատասխան հայտարարությունը նա արել է Պահպանողական քաղաքական գործունեության (CPAC; Conservative Political Action Congress) խորհրդաժողովում:
«Մենք կկառուցենք պատը: Իրականում ամեն ինչ շատ շուտ կսկսվի: Շատ ավելի շուտ, քան նախատեսվում էր: Շատ, շատ շատ ավելի շուտ»,-ասել է նա, գրում է Lenta.ru-ն BBC News-ի վրա հղումով:
Նա հավաստիացրել է հավաքվածներին, որ իր համար առաջին տեղում միշտ լինելու են ամերիկացիները, և խոստացել է կենտրոնանալ «վատ մարդկանց երկրից արտաքսելու վրա»:
Ավելի վաղ ԱՄՆ նախագահ Թրամփը հայտարարել էր, որ ԱՄՆ ներքին անվտանգության նախարարությունն անհապաղ կսկսի պատ կառուցել Մեքսիկայի հետ սահմանին: Նախապատրաստական միջոցառումները պետք է ավարտվեն 180 օրվա ընթացքում: Իր վերջին հարցազրույցներից մեկում Թրամփը հաստատել է, որ սկզբում ԱՄՆ-ում պատ կկառուցեն Մեքսիկայի հետ սահմանին, իսկ հետո փոխհատուցում կպահանջեն հարևաններից: Ֆինանսավորման աղբյուրները նշված չեն:
Մեքսիկայի նախագահ Էնրիկե Պենիա Նիետոն իր հերթին հայտարարել է, որ իր երկիրը ոչինչ չի վճարելու ԱՄՆ հետ սահմանին պատի կառուցման համար:

25 Февраль 2017 - 10:18 AMT
Президент США Дональд Трамп объявил о намерении раньше срока начать строительство стены на границе с Мексикой. Соответствующее заявление глава государства сделал 24 февраля на конференции консервативной политической деятельности (CPAC; Conservative Political Action Congress).
«Мы выстроим стену. На самом деле, все начнется очень скоро. Гораздо раньше, чем планировалось. Гораздо, гораздо, гораздо раньше», — заявил глава государства, пишет Lenta.ru со ссылкой на BBC News.
Он также заверил собравшихся в том, что всегда будет ставить американцев на первое место, и пообещал сконцентрироваться на «высылке плохих людей из этой страны».
Трамп подписал указ об охране государственных рубежей, предусматривающий строительство стены на границе с Мексикой, 25 января. Он обещал, что возведение объекта начнется в ближайшее время, однако точные сроки не указывал. Президент также говорил, что работы будут финансироваться за счет американского бюджета, однако со временем Мехико компенсирует все затраты.
Президент Мексики Энрике Пенья Ньето выразил сожаление и осудил решение Трампа. Он также подчеркнул, что Мехико «не заплатит ни за какую стену».