«Իսլամական պետությունը» ստանձնել է սիրիական Էլ Բաբում ահաբեկչության պատասխանատվությունը: Վերջին տվյալներով, մահապարտ ահաբեկչի գործողություններին զոհ է գնացել 60 մարդ:
Փետրվարի 24-ին հզոր պայթյուն է որոտացել Սիրիայի հյուսիսում գտնվող Էլ Բաբ քաղաքի արվարձանում՝ Սիրիայի ազատ բանակի անցակետի մոտ: Պայթել է ականապատ ավտոմեքենան:
Զոհերից բացի նաև բազմաթիվ վիրավորներ կան, նրանց թիվը տասնյակների է հասնում: ԻՊ մահապարտ ահաբեկիչն ավտոմեքենայով մխրճվել է կուտակված թուրք զինվորականների ամբոխի մեջ:
Ավելի ուշ հայտնի դարձավ, որ եղել է նաև երկրորդ պայթյունը, որին զոհ է գնացել 8 զինծառայող, որից երկուսը թուրքական ԶՈւ-ից, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:
Փետրվարի 23-ին Սիրիայի ազատ բանակի մարտիկներն ու թուրք զինվորականները ամբողջական հսկողություն են հաստատել Էլ Բաբում՝դուրս մղելով ԻՊ գրոհայիններին: Ինչպես հայտնել է Թուրքիայի ԶՈւ Գլխավոր շտաբը, դա իրականացվել է «Եփրատի վահան» գործողության շրջանակում: Հայտարարվեց, որ Սիրիայի ազատ բանակի մարտիկներն ականազերծման աշխատանքներ են իրականացնում քաղաքում:

Террористическая группировка «Исламское государство» (ИГ) взяла на себя ответственность за теракт в сирийском городе Эль-Баб.
Утром 24 февраля в восьми километрах от города у контрольно-пропускного пункта группировки Свободной сирийской армии и группой силовиков взорвался начиненный взрывчаткой автомобиль, погибли 60 человек, десятки получили ранения.
Как сообщает агентство со ссылкой на заявление группировки, террорист-смертник ИГ въехал на машине в собравшихся турецких солдат, передает РИА Новости.
Ранее сообщалось, что позже прогремел второй взрыв, жертвами стали восемь человек, среди них двое турецких военнослужащих.
Генштаб Турции 23 февраля сообщил о завершении зачистки всех кварталов эль-Баба от террористов в рамках операции «Щит Евфрата», которую проводят турецкая армия и боевики вооруженной оппозиции.