25 Փետրվար 2017 - 11:14 AMT
ԱՄՆ-ն պետք է համագործակցի Ռուսաստանի հետ ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման հարցում: Այդպիսի կարծիք է հայտնել նյույորքյան Միջազային գործերի խորհրդի փորձագետ, պրոֆեսոր Քերի Կավանոն, որը նախկինում ԱՄՆ հատուկ ներկայացուցիչն էր Եվրասիայում հակամարտությունների կարգավորման գծով:
Փետրվարի 23-ին Միջազգային գործերի խորհրդին կից Հակամարտությունների կանխարգելման կենտրոնի տարածած հուշագրում նա զգուշացրել է, որ բռնության նոր բռնկումը Հարավային Կովկասում կարող է վտանգել Վաշինգտոնի հարաբերությունները Մոսկվայի, Անկարայի և Թեհրանի հետ:
«ԱՄՆ նախագահն արդեն հայտարարել,է, որ մտադիր է գործակցել ՌԴ հետ: Ղարաբաղյան կարգավորման հարցում համատեղ գործողությունները կարող են մեկնակետ դառնալ այլ ոլորտներում երկու երկրների ջանքերի համար»:
Հուշագիրը հորդորում է ԱՄՆ վարչակազմին ավելի ակտիվ գործակցել ՌԴ հետ ԵԱՀԿ ՄԽ շրջանակում:
«Դա առավելապես նախընտրելի հարթակն է ԱՄՆ-ՌԴ գործակցության համար, որտեղ կողմերը նպաստում են ընդհանուր, կասկածի տակ չդրվող հարցերի լուծմանը, նվազեցնում են հակամարտության հավանականությունը և նպաստում են խաղաղ կարգավորմանը»,-ասել է Կավանոն, որը 1999-2001թթ. եղել է ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահ:
«Սխալ է կարծել, թե Մինսկի գործընթացը արդյունք չտվեց: Այն փաստը, որ վերջին շրջանում լայնածավալ հակամարտություն չի եղել, ինքնին խոսուն է».-ասել է նա:
Փորձագետը վստահ է, որ անհրաժեշտ է գործնականում կիրառել տարածաշրջանում վստահության ու անվտանգության ամրապնդմանն ուղղված միջոցները և անկախ մեխանիզմ ստեղծել, որը կքննի միջադեպերը շփման գծում, ինչը թույլ կտա կրճատել հրադադարի խախտումները:
«Այդ հակամարտության կարգավորումը բոլորի շահերից է բխում», -հավելել է Կավանոն, գրում է ՏԱՍՍ-ը:
Ադրբեջանական կողմը փետրվարի 24-ի լույս 25-ի գիշերը հերթական հարձակումը կատարելով Արցախի Հանրապետության առաջապահ զորքերի վրա կորուստներ է կրել և հետ շպրտվել: ՊԲ առաջապահ ստորաբաժանումները, նաև շնորհիվ տեսադիտարկման սարքավորումների, երկու ուղղություններում էլ ժամանակին հավաստանշել են ադրբեջանական ստորաբաժանումների առաջխաղացումը և կորուստներ պատճառելով հետ շպրտել ելման դիրքեր: Բանակի առաջապահ ուժերի պատասխան գործողությունների արդյունքում հակառակորդը տվել է զոհեր և վիրավորներ: Մի քանի դիակ գտնվում է չեզոք գոտում: Հայկական կողմը զոհեր ու վիրավորներ չունի:

США следует взаимодействовать с Россией в урегулировании проблемы Нагорного Карабаха. Такое мнение выразил эксперт нью-йоркского Совета по международным делам профессор Кэри Кавано, ранее занимавший пост спецпредставителя США по урегулированию конфликтов в Евразии.
В меморандуме, распространенном 23 февраля Центром по предотвращению конфликтов при Совете по международным делам, он предостерег, что новая вспышка насилия на Южном Кавказе может поставить под угрозу отношения Вашингтона с Москвой, Анкарой и Тегераном.
«Президент США (Дональд –ред.) Трамп уже заявлял о намерении взаимодействовать с Россией, – отметил собеседник. – Совместные действия в том, что касается урегулирования в Нагорном Карабахе, могли бы стать отправной точкой для дальнейших усилий двух стран в других областях».
Меморандум содержит рекомендацию, адресованную администрации США, активнее контактировать с Россией в рамках Минской группы Организации по безопасности и сотрудничеству в Европе (ОБСЕ).
«Это наиболее предпочтительная площадка для американо-российского партнерства, где обе стороны содействуют достижению общих, не подвергаемых сомнению целей: минимизации возможности возникновения вооруженного конфликта и мирному урегулированию», – полагает Кавано, являвшийся в 1999-2001 годах сопредседателем Минской группы ОБСЕ.
«Неверно было бы считать, что Минский процесс не дал результатов, – подчеркнул он. – Тот факт, что в последнее время не было крупномасштабного конфликта, говорит сам за себя».
Эксперт уверен в необходимости применить на практике ранее согласованные меры по укреплению доверия и безопасности в регионе, в частности увеличить число наблюдателей от ОБСЕ и создать независимый механизм для расследования инцидентов на линии соприкосновения сторон, что поможет сократить число нарушений соглашения о прекращении огня.
«Урегулирование этого конфликта отвечает интересам всех», – добавил Кавано, передает ТАСС.
В ночь на 25 февраля на линии соприкоснвоеняи карабахско-азербайджанских ВС произошло обострение. По соодщению Минобороны Арцаха, около 03:00 и 04:00 (по ереванскому времени) Азербайджан на юго-восточном (Мартуни) и восточном (Акна) направлениях линии соприкосновения карабахско- азербайджанских, используя соответствующие установки разминирования и спецсредства, предприняли попытку нападения.Передовые подразделения Армии обороны Арцаха, также благодаря устройствам наблюдения, по обоим направлениям своевременно заметили продвижение азербайджанских спецназовцев, противник был отброшен на исходные позиции, неся потери. В результате ответных действий Азербайджан понес потери убитыми и как минимум двумя ранеными. Несколько тел находятся на нейтральной территории. С карабахской стороны потерь и раненых нет.
Читайте также:МИД РА: Армения уведомила Минскую группу ОБСЕ о попытке атаки со стороны ВС Азербайджана