27 Փետրվար 2017 - 08:43 AMT
Ազատ ոճի ըմբշամարտի Հայաստանի հավաքականն ուսումնամարզական հավաք է անցկացնում գլխավոր մարզիչ Արմեն Մկրտչյանի ղեկավարությամբ: Ծաղկաձորում հայ ըմբիշները պատրաստվում են առաջիկա միջազգային մրցաշարին և Եվրոպայի առաջնությանը:
Գլխավոր մարզիչը հավաքի հրավիրել է 30 մարզիկ: Նրանք հատուկ ֆիզպատրաստվածություն են անցնում և մարզվում գորգի վրա, տեղեկացնում է ՀՀ ազգային օլիմպիական կոմիտեն:
Հավաքը կտևի մինչև մարտի 8-ը, իսկ հաջորդ օրը հավաքականը կմեկնի Թուրքիա` մասնակցելու միջազգային մրցաշարի: Թուրքիայում Հայաստանը ներկայացուցիչ կունենա բոլոր քաշային կարգերում: Մարզիչներն ընտրել են առաջին համարներին` Գարիկ Բարսեղյան (57 կգ), Վոլոդյա Ֆրանգուլյան (61 կգ), Նարեկ Սիրունյան (65 կգ), Վալտեր Մարգարյան (70 կգ), Գրիգոր Գրիգորյան և Վարուժան Կոջոյան (74 կգ), Վահիկ Թամրազյան (86 կգ), Շամիր Աթյան և Գեորգի Կետոև (97 կգ), Անդրանիկ Գալստյան (125) կգ:
Հավաքականի մարզչական շտաբում Արմեն Մկրտչյանի հետ աշխատում են Հաբեթնակ Կուրղինյանը և Էդգար Ենոքյանը: Նրանց օգնում է նաև Միհրան Ջաբուրյանը:

Сборная Армении по вольной борьбе с 23 февраля проводит учебно-тренировочный сбор под руководством главного тренера Армена Мкртчяна. Армянские борцы в Цахкадзоре готовятся к ближайшему международному турниру и чемпионату Европы.
Главный тренер пригласил на сбор 30 спортсменов. Они проходят специальную физподготовку и тренируются на ковре.
Сбор продлится до 8 марта, а на следующий день сборная отправится в Стамбул для участия в международном турнире. В Турции сборная Армении будет представлена во всех весовых категориях, сообщает пресс-служба НОК Армении.
Тренер выбрал первыми номерами Гарика Барсегяна (57 кг), Володю Франгуляна (61 кг), Нарека Сируняна (65 кг), Вальтера Маркаряна (70 кг), Григора Григоряна и Варужана Коджояна (оба – 74 кг), Ваика Тамразяна (86 кг), Шамира Атяна и Георгия Кетоева (оба – 97 кг), Андраника Галстяна (125 кг).
В тренерском штабе с Арменом Мкртчяном работают Апетнак Кургинян и Эдгар Енокян. Им помогает также Мигран Джабурян.