27 Փետրվար 2017 - 12:12 AMT
Գերմանիայի իշխանություններն առաջիկայում կսկսեն փախստականների ֆինանսական աջակցության ծրագիրը, որոնք պետք է տուն վերադառնան ԳԴՀ ապաստան ստանալու հայցի մերժման դեպքում:
2016-ի նոյեմբերին Բունդեսթագը հաստատեց ծրագիրը, որը նախատեսված է 11 երկրից ԳԴՀ ժամանած փախստականների համար, որտեղ այժմ չկան զինված հակամարտութուններ, հայտնում է ՏԱՍՍ-ը Bild-ի վրա հղումով:
Խոսքը, մասնավորապես, Թունիսի, Մարոկկոյի, Նիգերիայի, Կոսովոյի, Սերբիայի և Ալբանիայի մասին է: Այդ նպատակով Բունդեսթագը 2016-ին որոշեց մոտ 150 մլն եվրո հատկացնել:
Ավելի վաղ Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկելը հայտարարել էր, որ հուսով է, թե այն օտարերկրացիները, որոնք ապաստան ստանալու հեռանկար չունեն, իրենք կլքեն երկիրը՝ չսպասելով հարկադիր արտաքսման:
2016-ին Գերմանիա է ժամանել փախստականի կարգավիճակով 280.000 հայցորդ, որից 25.000-ը արտաքսվել է, 55.000-ը լքել է երկիրը սեփական նախաձեռնությամբ: Ընդհանուր առմամբ, ըստ Գերմանիայի ՆԳՆ-ի, 2015-ին միգրացիոն ճգնաժամի մեկնարկից ի վեր երկիր է ժամանել մոտ 1,2 մլն ներգաղթյալ:

27 Февраль 2017 - 11:51 AMT
Власти Германии начнут в ближайшие дни программу финансовой поддержки мигрантов, которым предстоит вернуться на родину после получения отказа в предоставлении убежища в ФРГ.
Программа, утвержденная Бундестагом в ноябре 2016 года, предназначена для прибывших в ФРГ выходцев из 11 стран, где в настоящее время нет вооруженных конфликтов, передает ТАСС со ссылкой на Bild.
Речь, в частности, идет о Тунисе, Марокко, Нигерии, Косове, Сербии и Албании. На эти цели Бундестаг в 2016 году постановил выделить около €150 млн.
Ранее канцлер Германии Ангела Меркель заявила, что рассчитывает на то, что находящиеся в ФРГ иностранцы, у которых нет перспектив получить статус беженца, сами будут покидать страну, не дожидаясь принудительной депортации.
В 2016 году в Германию приехали 280 тыс. соискателей статуса беженца, из них 25 тыс. были депортированы, 55 тыс. покинули страну по собственной инициативе. Всего же, по данным МВД Германии, с начала миграционного кризиса в 2015 году в страну прибыли около 1.2 млн мигрантов.