1 Մարտ 2017 - 06:14 AMT
Փետրվարի 28-ին և լույս մարտի 1-ի գիշերն արցախա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծում իրադրությունը շարունակել է մնալ լարված: Հատկապես հրադադարի ռեժիմի ինտենսիվ խախտումներ են արձանագրվել գիշերվա ընթացքում:
ԱՀ ՊՆ հաղորդմամաբ, հակառակորդը, կիրառելով տարբեր տրամաչափի հրաձգային և հրետանային զինատեսակներ, հայկական դիրքերի ուղղությամբ արձակել է ավելի քան 1100 կրակոց: Հարավարևելյան (Մարտունի) ուղղությամբ՝ բացի տարբեր տրամաչափի ականանետերից և ‹‹Դ-44›› տիպի հրանոթից, ադրբեջանական զինուժը կրակ է վարել նաև TR-107 տիպի հրթիռահրետանային կայանքից (5 արկ):
Նույն ուղղությամբ փետրվարի 28-ին կիրառվել է Spike տեսակի հակատանկային կառավարվող հրթիռ,ինչը վկայում է այն մասին, որ հակառակորդ կողմը միտումնավոր սրում է իրավիճակն առաջնագծում, որը հղի է անկանխատեսելի հետևանքներով: Spike-ն իսրայելական արտադրության «կրակեցիր՝ մոռացար» սկզբունքով՝ ինքնանշանառվող հրթիռներով հակատանկային համալիր է:
Հրադադարի խախտման արդյունքում հայկական կողմը կորուստներ չի կրել:
Հակառակորդի ակտիվությունը ճնշելու համար ՊԲ առաջապահ ուժերը անհրաժեշտության դեպքում դիմել են պատասխան գործողությունների և վստահորեն իրականացրել իրենց առջև դրված մարտական խնդիրները:
Այս պահի դրությամբ իրադրությունն առաջնագծում հանգիստ է:
Փետրվարի 27-ին և լույս 28-ի գիշերը արցախա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծի ամբողջ երկայնքով հակառակորդը հրադադարի պահպանման ռեժիմը խախտել է ավելի քան 120 անգամ, որի ընթազցքում, հայ դիրքապահների ուղղությամբ, արձակել է մոտ 2200 կրակոց:
ԱՀ ՊՆ-ից հայտնում են, որ առավել ինտենսիվ խախտումներ են արձանագրվել արևելյան և հյուսիսային ուղղություններում: Նշված հատվածներում ադրբեջանական զինուժը 60 և 82 միլիմետրանոց ականանետերից հայ դիրքապահների ուղղությամբ արձակել է ընդհանուր առմամբ 15 արկ:
ՊԲ առաջապահ զորամասերը լիարժեք վերահսկողություն են պահպանում առաջնագծում և շարունակում վստահորեն իրականացնել մարտական հերթապահություն:

1 Март 2017 - 06:35 AMT
В ночь на 1 марта ситуация на линии соприкосновения карабахских и азербайджанских ВС оставалась напряженной. Наиболее интенсивные нарушения режима перемирия зафиксированы в течение ночи.
Как сообщает пресс-служба Минобороны НКР, ВС Азербайджана с применением стрелкового оружия различного калибра и артиллерийских средств произвели по армянским позициям Арцаха более 1100 выстрелов.
В юго-восточном направлении (Мартуни) ВС Азербайджана помимо разноколиберных минометов и пушки Д-44, открыли огонь также из ракетно-артиллерийские установки TR-107 (5 снарядов).
28 февраля в том же направлении ВС Азербайджана применили управляемую противотанковую ракету типа SPIKE, что свидетельствует о том, что азербайджанская сторона специально обостряет ситуацию на передовой.В течение дня ВС Азербайджана применили беспилотные летательные аппараты, стрелковое оружие различного калибра, гранатометы АГС-17 (10 снарядов) и минометы калибра 60 мм (2 снаряда).
Для подавления активности противника передовые подразделения Армии обороны НКР прибегли к ответным действиям. В настоящее время ситуация на передовой линии спокойная.
В ночь на 28 февраля Азербайджан на линии соприкосновения карабахско-азербайджанских ВС нарушил режим прекращения огня свыше 120 раз.В указанный период ВС Азербайджана произвели в направлении армянских позиций около 2200 выстрелов. Наиболее интенсивные Азербайджаном режима прекращения огня зарегистрированы в восточном и северо-восточном направлениях линии соприкосновения войск, где ВС Азербайджана из 60-и и 82-миллиметровых минометов выпустили в направлении армянских позиций в общей сложности 15 снарядов.