Թուրքիայի Կայսերի քաղաքում գտնվող հայկական Սուրբ Աստվածածին եկեղեցին կվերածվի գրադարանի:
Ermenihaber.am-ը թուրքական Hurriyet-ին հղումով հաղորդում է, որ եկեղեցին նախկինում ծառայել է նախ որպես ցուցասրահ, ապա՝ մարզասրահ, եղել է ոստիկանության բաժանմունքի շենք: Մինչ գրադարանի բացումը Սուրբ Աստվածածին եկեղեցին կվերանորոգվի, որի համար հատկացվել է 6 միլիոն թուրքական լիրա (մոտ 1 մլն 6 հազար ԱՄՆ դոլար):
Կայսերիի քաղաքապետ Մուստաֆա Չելիքը, եկեղեցին մարզասրահից գրադարանի վերածելու որոշմանն անդրադառնալով, նշել է, որ գրադարանն ավելի հարմար կիրառություն է եկեղեցու համար: Ըստ Չելիքի՝ գրադարանը համալվելու է 50 հազար գրքով և դառնալու է քաղաքի գլխավոր գրադարանը: Եկեղեցու մի հատվածում էլ նախատեսվում է սրճարան-գրադարան բացել:
Գրադարանը կբացվի 2017թ աշնանը՝ եկեղեցու վերակառուցման աշխատանքներն ավարտելուց հետո: Կայքը հայտնում է, որ եկեղեցու կառուցման տարեթիվը հայտնի չէ, քանի որդրա վերաբերյալ որևէ արձանագրություն չի հայտնաբերվել:

1 Март 2017 - 14:02 AMT
Расположенная в турецком городе Кайсери армянская церковь «Сурб Аствацацин» (Св. Богородицы – ред.) будет превращена в библиотеку.
Здание церкви в прошлом служило в качестве выставочного зала, затем – спортзала, полицейского участка. До открытия библиотеки церковь будет реконструирована, на эти цели выделено 6 млн. турецких лир (порядка 1 млн 6 тыс долларов), пишет ermenihaber со ссылкой на Hurriyet.
Мэр города Кайсери Мустафа Челик, коснувшись вопроса превращения здания церкви из спортзала в библиотеку, отметил, библиотека – более хорошее решение для здания церкви.
Библиотека, где будет около 50 тысяч наименований книг, станет главной в городе, ее планируют открыть осенью 2017 года.