Ֆրանսիան ողջունել է Հայաստանի և Եվրամիության Համապարփակ և ուժեղացված գործընկերության համաձայնագրի (EU-Armenia Comprehensive and Enhanced Partnership Agreement) շուրջ բանակցությունների ավարտը: Ֆրանսիայի արտաքին գործերի նախարարության տարածած հաղորդագրության մեջ նշվում է, որ բանակցություններն ավարտվել են Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանի՝ մարտի 8-ից 9-ը Ֆրանսիա կատարելիք պաշտոնական այցից մի քանի օր առաջ:
«Այս համաձայնագիրը 2014թ. մայիսին Հայաստանի նախագահի՝ Եվրամիության հետ կապերն ամրապնդելու ցանկության մասին հայտարարության արձագանքն է: Համաձայնագիրը կամրացնի քաղաքական երկխոսությունը Հայաստանի և Եվրամիության միջև, որը վերաբերում է ժողովրդավարությանը, մարդու իրավունքներին և օրենքի գերակայությանը: Այն կաշխուժացնի համագործակցությունը էներգետիկայի, տրանսպորտի և բնապահպանության ոլորտներում, ինչպես նաև նոր հնարավորություններ կստեղծի առևտրի և ներդրումների համար», – ասվում է Ֆրանսիայի ԱԳՆ հաղորդագրության տեքստում:
Աշխատանքային այցով Բելգիայի Թագավորությունում գտնվող նախագահ Սերժ Սարգսյանը փետրվարի 28-ին հայտարարել է ՀՀ-ԵՄ նոր շրջանակային համաձայնագրի շուրջ ավելի քան մեկ տարի ընթացող բանակցային գործընթացի ավարտի մասին:

Франция приветствует завершение переговоров вокруг Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве между Арменией и ЕС (EU-Armenia Comprehensive and Enhanced Partnership Agreement). В заявлении, распространенном министерством иностранных дел и международного развития Франции говорится, что это соглашение заключено за несколько дней до официального визита президента Армении Сержа Саргсяна во Францию 8-9 марта.
«Это соглашение соответствует призыву президента Франции, озвученному в мае 2014 года в Армении, относительно укрепления отношений ЕС – Армения. Соглашение предоставит возможность углубить политический диалог между ЕС и Арменией вокруг наших общих симпатий, имеющихся в отношении демократии, прав человека и правового государства. Оно облегчит развитие сотрудничества в сферах энергетики, транспорта, окружающей среды, создаст благоприятные новые возможности для торговли и инвестиций», – отмечено в заявлении.
Находящийся с рабочим визитом в Королевстве Бельгии президент Армении Серж Саргсян 28 февраля встретился с председателем Европейской комиссии Жан-Клод Юнкером.Президент Саргсян выразил надежду, что в дополнение к достигнутым договоренностям, в ближайшее время стороны поведут работу также в направлении привлечения инвестиций РА-ЕС.