3 Մարտ 2017 - 06:43 AMT
Վրաստանում ԱՄՆ դեսպանատունը մտահոգված է երկրի ամենահեղինակավոր և ընդդիմադիր «Ռուսթավի-2» հեռուստաալիքի հետ կապված իրավիճակով, որի սեփականության իրավունքները դատարանի որոշմամբ անցել են գործարար Կիբար Խալվաշիին:
Մարտի 2-ին Վրաստանի Գերագույն դատարանի մեծ պալատը որոշում է կայացրել «Ռուսթավի-2»-ի բաժնետոմսերի 60 տոկոսը նախկին սեփականատեր Կիբար Խալվաշիին հանձնելու վերաբերյալ: Իսկ 40 տոկոսը փոխանցվելու է նրա «Պանորամա» ՍՊԸ-ին:
«ԱՄՆ-ն մտահոգված է Գերագույն դատարանի որոշմամբ, որը փաստացի կարող է սահմանափակել ընդդիմության ձայնը հեռուստաեթերում: Մեդիաբազմակարծությունը Վրաստանի ժողովրդավարական աճի և նրա եվրաատլանտյան ձգտումների կարևորագույն մասն է»,-ասվում է հայտարարության մեջ, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:
ԱՄՆ դեսպանատունը նաև հորդորել է երկրի իշխանություններին միջոցներ ձեռնարկել ապահովելու համար բաց և ազատ մեդիատարածք:
Վրաստանի ընդդիմադիր «Ռուսթավի 2» հեռուստաալիքը բազմահազարանոց բողոքի ցույց է անցկացրել փետրվարի 19-ին Թբիլիսիի կենտրոնում, որից հետո վերսկսել է աշխատանքը:
«Ռուսթավի 2»-ը դադարեցրել էր հեռարձակումը փետրվարի 17-ին որպես բողոքի նշան ընդդեմ «երկրում տիրող անարդարության» և կոչ էր արել իր կողմնակիցներին փետրվարի 19-ին հավաքվել մեծ բողոքի ցույցի` սատարելով հեռուստաալիքին:

Посольство США в Грузии выражает обеспокоенность в связи с ситуацией вокруг оппозиционной и самой рейтинговой телекомпании страны «Рустави-2», права на которую по решению суда получил бизнесмен Кибар Халваши.
2 марта большая палата Верховного суда Грузии приняла решение о передаче 60% оппозиционной телекомпании «Рустави 2» бывшему совладельцу Кибару Халваши и 40% — его компании ООО «Панорама».
«США с беспокойством наблюдают за результатом решения Верховного суда в связи с телекомпанией «Рустави-2», которое может фактически ограничить доступ голоса оппозиции в вещательных медиа. Медиаплюрализм является важнейшим для демократического роста Грузии и ее евроатлантических устремлений», — говорится в заявлении, передает РИА Новости.
Посольство США также призывает руководство страны принять меры для обеспечения открытого и свободного медиапространства.