3 Մարտ 2017 - 10:17 AMT
Վճռաբեկ դատարանն արդարացրել է Եգիպտոսի նախկին նախագահ Հոսնի Մուբարաքին: Նրանից հանվել են բոլոր մեղադրանքները 2011-ի հունվարին ցուցարարների մահվանն առնչություն ունենալու վերաբերյալ: Այդ մասին հայտարարել է դատարանի ներկայացուցիչը, գրում է Deutsche Welle-ն:
2011-ին Հոնսի Մուբարաքին մեղադրեցին 2011-ի ժողովրդական ապստամբության ժամանակ հարյուրավոր ցուցարարների մահվանն առնչություն ունենալու մեջ: Ստորին ատյանի դատարանը նրան դատապարտեց ցմահ ազատազրկման: Ավելի ուշ մեկ այլ դատարան հանցե բոլոր մեղադրանքները, սակայն Գլխավոր դատախազությունը բողոքարկեց այդ որոշումը:
2015-ի նոյեմբերին վճռաբեկ դատարանը սկսեց գործի վերանայումը: Կայացված որոշումը վերջնական է և բողոքարկման ենթակա չէ:

3 Март 2017 - 09:20 AMT
С экс-главы государства были сняты все обвинения в причастности к гибели демонстрантов в январе 2011 года, заявил представитель суда, пишет Deutsche Welle.
В 2012 году Хосни Мубарак был обвинен в гибели сотен протестующих во время народного восстания в 2011 году и приговорен к пожизненному заключению судом нижней инстанции. Позднее все обвинения с бывшего президента Египта были сняты другим судом, однако Генеральная прокуратура подала апелляцию на это решение.
В ноябре 2015 года кассационный суд приступил к повторному рассмотрению дела. Вынесенный им вердикт является окончательным и обжалованию не подлежит.