6 Մարտ 2017 - 09:07 AMT
Նիդերլանդների ադրբեջանաթուրքական համայնքի ղեկավար Իլհան Աշքինին ազատազրկում է սպառնում «Ղարաբաղը հայերի գերեզմանը կդառնա» արտահայտության համար:
Իգդիրում ծնված և մեծացած ադրբեջանցի Աշքինը 1991-ին Նիդերլանդներում ստեղծել է առաջին թուրք-ադրբեջանական համայնքը:
Հոլանդական Ալմելո քաղաքում Հայոց ցեղասպանսւթյան զոհերի հիշատակին նվիված հուշարձանի բացման դեմ թուրքերի ու ադրբեջանցիների բողոքի ցույցի ժամանակ Իշքանն ասել է. «Ղարաբաղը հայերի գերեզմանը կդառնա»,-գրում է Haqqin.az-ը:
Աշքինին դատարան են կանչել հայ համայնքի բողոքի հիման վրա:
Աշքինն արդարանում է, թե իր արտահայտությունը բռնության կոչ չէ Նիդերլանդների հայ բնակչության դեմ:
Դատարանը որոշումը կայացնելու է մարտի 17-ին: Իլհան Աշքինին սպառնում են ուղղիչ աշխատանքներ, պայմանական ազատազրկում կամ կալանք:
Աշքինին Հաագայի ոստիկանություն են կանչել 2016-ի սեպտեմբերի 30-ին: Աշքինին հասցեագրված ոստիկանության նամակում ասվում էր, որ նրա դեմ բողոքներ են ստացվել 2014-ի հունիսի 13-ին և 17-ին Ալմելոյում տեղի ունեցած ակցիայի ժամանակ նրա կողմից հնչեցրած ռասիստական արտահայտությունների համար: Քննությունը իրականացրել է Նիդերլանդների արևելյան շրջանների ոստիկանությունը: Ասվում էր նաև, որ «Ղարաբաղը հայերի գերեզմանը կդառնա» արտահայտության համար նա կասկածյալ է դառնում Նիդերլանդների Քրեական օրենսգրքի 137d հոդվածով:

6 Март 2017 - 08:57 AMT
В Голландии, в городе Алмело, идет суд по делу о разжигании межнациональной розни со стороны главы азербайджано-турецкой общины Нидерландов Ильхана Ашкына, пишет Haqqin.az.
Ильхан Ашкын – этнический азербайджанец, родившийся и выросший в Турции. В 1991 году он создал в Голландии первую турецко-азербайджанскую общину.
30 сентября 2016 года Ашкын был вызван в управление полиции Гааги на основании поступивших 13 и 17 июня 2014 года жалоб местной армянской диаспоры за использование им расистских выражений на акции в Алмело.
Ашкын выступил с речью на совместной акции протеста тюркских организаций в связи с началом в 2014 году строительства в городе Алмело памятника жертвам Геноцида армян. На акции с участием более 10 тыс человек он использовал выражение «Карабах станет могилой для армян», в связи с чем армянская диаспора подала на него в суд.
Сам Ашкын считает, что «его высказывание никоим образом не подразумевает призыв к насилию по отношению к армянскому населению Нидерландов».
Суд вынесет свой приговор 17 марта. Ильхану Ашкыну грозят исправительные работы, условный срок или тюремное заключение.
В армянонаселенном городе Алмело 24 апреля 2014 года открылся единственный в своем роде в Европе мемориальный комплекс памяти жертв Геноцида армян. Он построен по схеме армянских церквей на 16 колоннах. 16 туфовых хачкаров, являющиеся основой мемориала, изготовлены в Армении.