7 Մարտ 2017 - 06:06 AMT
Ֆինլանդիայում ավարտվել է դահուկավազքի աշխարհի առաջնությունը: Հայաստանի դահուկային սպորտի ֆեդերացիայի գլխավոր քարտուղար Գագիկ Սարգսյանն ամփոփել է հայ մարզիկների արդյունքները:
«Մեր հիմնական ակնկալիքը Սերգեյ Միքայելյանից էր: Նա լիովին արդարացրեց իրեն: Առաջին անգամ աշխարհի առաջնությունում 30 լավագույնների մեջ ներկայացուցիչ ունեցանք: Մասնավորապես 30 կմ սկիատլոնում (15 կմ դասական + 15 կմ ազատ ոճ) Սերգեյը 29-րդն էր: Սա ապացույցն է այն բանի, որ նրա մոտ նկատելի աճ կա: Սերգեյը գրեթե մեկ մրցաշրջան բաց էր թողել վնասվածքի պատճառով: Հիմա վերականգնման փուլում է:
Այս առաջնությունում Սերգեյն առաջին անգամ մասնակցեց 50 կմ ազատ ոճի մեկնարկին: Մոտ 70 մասնակիցների մեջ նա կարողացավ եզրագիծը հատել 41-րդ տեղում: Հուսանք, որ Սերգեյը նորից կհաղթահարի նման տարածություններ»,- ասել է ֆեդերացիայի գլխավոր քարտուղարը, տեղեկացնում է ՀՀ Ազգային օլիմպիական կոմիտեն:
Խոսելով մյուս դահուկավազորդների մասին Սարգսյանը նշել է, որ նրանք կատարեցին իրենց առաջ դրված նվազագույն խնդիրը.
«Կատյա Գալստյանն ու Թադեւոս Պողոսյանը հաղթահարեցին դասակարգման փուլը, սակայն աշխատելու տեղ ունենք: Միքայել Միքայելյանը վատառողջ էր եւ չկարողացավ մասնակցել առաջնությանը: Ընդհանուր առմամբ մեր սպասելիքներն արդարացան»:
Սարգսյանը հայտնել է, որ աշխարհի առաջնությունում ելույթներն ավարտելուց հետո Թադեւոս Պողոսյանը մասնակցել է համաշխարհային զինվորական խաղերին՝ մոտ 50 մասնակիցների մեջ զբաղեցնելով 24-րդ տեղը:
Հայ դահուկավազորդները մի քանի օրից Ավստրիայում կմասնակցեն կենտրոնական Եվրոպայի պետությունների գավաթին: Այնուհետեւ, Սերգեյ Միքայելյանը կմեկնի Խանտի Մանսիսկ: Այնտեղ նա հանդես կգա Ռուսաստանի բաց առաջնությունում:

7 Март 2017 - 06:33 AMT
Впервые на чемпионате мира у Армении есть спортсмен в числе 30 лучших. Об этом заявил генеральный секретарь Федерации лыжного спорта Армении Гагик Саргсян, обобщая итоги выступления армянских спортсменов.
В финском Лахти завершился чемпионат мира по лыжным видам спорта.
«Нашей основной надеждой являлся Сергей Микаелян. Он полностью оправдал наши ожидания. Впервые на чемпионате мира у нас есть спортсмен в числе 30 лучших. В гонке скиатлон на 30 км (15 км классическим + 15 км свободным стилем) Сергей занял 29-е место. Это служит доказательством того, что у него наблюдается заметный рост. Микаелян из-за травмы пропустил почти целый сезон. Сейчас он восстанавливается, Бог даст, полностью вылечится и покажет еще более высокие результаты.
На этом чемпионате Сергей впервые вышел на старт лыжной гонки 50 км свободным стилем. Честь и слава ему. Примерно среди 70 участников он смог пересечь финишную черту 41-м. Надеемся, что Сергей снова сможет преодолевать такие дистанции», – отметил генеральный секретарь федерации, передает НОК РА. Говоря о выступлении других лыжников, Гагик Саргсян сказал, что они выполнили минимальную поставленную перед ними задачу:
«Катя Галстян и Тадевос Погосян преодолели квалификационный этап, но им еще есть над чем работать. Микаел Микаелян чувствовал себя нездоровым и не смог участвовать в первенстве. В общем, наши ожидания оправдались». Саргсян сообщил, что после своего выступления на чемпионате мира, Тадевос Погосян принял участие во Всемирных военных Играх, заняв 24-е место среди 50 участников.
Армянские лыжники вскоре примут участие в розыгрыше Кубка государств Центральной Европы. Затем Сергей Микаелян отправится в Ханты-Мансийск, где примет участие в открытом чемпионате России.