Ռոտերդամում կայանալիք քարոզչական հանրահավաքը Թուրքիայի ԱԳ նախարար Մևլութ Չավուշօղլուի մասնակցությամբ չի կայանա: Այդ մասին հայտարարել է հոլդանական քաղաքի քաղաքապետ Ահմեդ Աբութալեբը:
Ավելի վաղ Գերմանական Համբուրգում տեղի իշխանությունների որոշմամբ չեղարկվել էր մարտի 7-ին նախանշված Թուրքիայի ԱԳ նախարար Մևլութ Չավուշօղլուի ելույթը:
Ավելի վաղ, Նիդերլանդներում թուրքերի ասոցիացիայի ներկայացուցիչը հայտարարել էր, որ Չավուշօղլուն մտադիր է մասնակցել մարտի 11-ին կայանալիք հանրահավաքին՝ համոզելու համար երկքաղաքացիություն ունեցող հոլանդացի թուրքերին հավանություն տալ Թուրքիայի սահմանադրական փոփոխություններին, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:
Ահմեդ Աբութալեբը հայտարարել է, թե միջոցառումն ամենայն հավանականությամբ պետք է չեղարկվեր հասարակական կարգի համար սպառնալիքի ու անվտանգության նկատառումներից ելնելով:
Ավելի վաղ Նիդերլանդների ԱԳ նախարար Բերտ Կունդերսը դեմ էր արտահայտվել թուրք նախարարների կողմից երկրում քարոզչական միջոցառումների անցկացմանը: Անկարան իրազեկվել էր այդ մասին: Չավուշօղլուն իր հերթին անընդունելի է համարել Նիդերլանդների իշխանությունների գործողությունները:
Ավելի վաղ Գագենաու քաղաքի իշխանություններն էին չեղարկել Թուրքիայի արդարադատության նախարար Բեքիր Բոզդագի ելույթը, որը Գերմանիա էր ժամանել Թուրքիայում սահմանադրական հանրաքվեից առաջ թուրք համայնքի առջև ելույթ ունենալու նպատակով: Երբ քաղաքի իշխանությունները չեղարկեցին նրա ելույթը թուրք համայնքի առջև, նախարարը հեռացավ երկրից և հրաժարվեց հանդիպել գերմանացի գործընկեր Հայկո Մաասի հետ:
Մինչդեռ հայտնի է դարձել, որ շվեյցարական Ցյուրիխ կանտոնի իշխանությունները դիմել են դաշնային կառավարությանը՝ խնդրելով չեղարկել Թուրքիայի ԱԳ նախարար Մևլութ Չավուշօղլուի այցն անվտանգության նկատառումներով, հայտնում է Ֆրանսպրեսը:

Запланированный в Роттердаме агитационный митинг с участием министра иностранных дел Турции Мевлюта Чавушоглу не состоится. Об этом сообщил мэр голландского города Ахмед Абуталеб.
Ранее власти немецкого Гамбурга отменили запланированное на 7 марта выступление Чавушоглу в городе. В акции протеста в Гамбурге против визита главы турецкого МИД приняли участие около 200 человек. 7 марта Чавушоглу пришлось выступать в здании генконсульства Турции в Гамбурге после того, как городские власти отменили его выступление перед турецкой диаспорой в районе Вильгельмсбург по соображениям противопожарной безопасности.
Ранее представитель ассоциации турок в Нидерландах заявил, что Чавушоглу планирует посетить намеченный на 11 марта митинг, чтобы убедить нидерландцев с двойным гражданством поддержать изменения в конституции Турции, пишет РИА Новости.
Градоначальник направил в городской совет письмо, где сообщил, что владелец участка, где планировался митинг с участием Чавушоглу, отозвал разрешение на проведение акции. Мэр отметил, что мероприятие в любом случае с большой вероятностью было бы отменено из-за угрозы для общественного порядка и безопасности.
Ранее глава МИД Нидерландов Берт Кундерс выступил против проведения в стране мероприятий турецкими министрами в рамках агитационной кампании накануне референдума по конституции Турции, об этом заявлено Анкаре. Чавушоглу назвал неприемлемыми действия властей Нидерландов.
Стало известно, что власти швейцарского кантона Цюрих обратились к федеральному правительству с просьбой отменить приезд Мевлюта Чавушоглу в целях безопасности, передает агентство Франс Пресс.
«Мы направили письмо в Берн с просьбой принять меры, чтобы событие, ожидаемое в воскресенье в Цюрихе, не произошло», — заявил представитель департамента по вопросам безопасности кантона Урс Гроб. Гроб отметил, что ожидаются «важные манифестации» в случае приезда главы турецкого МИД.