Շոտլանդիայի առաջին նախարար Նիկոլա Սթերջենը հնարավոր է համարել Շոտլանդիայի անկախության վերաբերյալ նոր հանրաքվեի անցկացումը՝ հաշվի առնելով քաղաքական իրավիճակի զարգացումը Մեծ Բրիտանիայում: Պատասխանելով այն հարցին, թե կարող է դա տեղի ունենալ արդյոք 2018-ին, Սթերջենը նշել է. «Քանի որ ԵՄ-ից Մեծ Բրիտանիայի դուրս գալու ծարգիրը գնալով ավելի հստակ ուրվագիծ է ստանում, այդ ժամկետը միանգամայն խելամիտ եմ համարում դրա համար»:
Ավելի վաղ հայտնի դարձավ, որ Մեծ Բրիտանիայի վարչապետ Թերեզա Մեյը մարտի 9-ին կկիրառի Լիսաբոնի պայմանագրի 50-րդ հոդվածը, որով կմեկնարկի Եվրամիությունից երկրի դուրս գալու (Brexit) 2-ամյա գործընթացը:
2014-ի սեպտեմբերին կայացած առաջին հանրաքվեի արդյունքում Մեծ Բրիտանիայից անկախանալու դեմ հանդես եկավ մասնակիցների 55%-ը: Հանրաքվեի անցկացման նախաձեռնողն էր Շոտլանդիայի ազգային կուսակցությունը, որի առաջնորդն է Սթերջենը, հայտնում է ՏԱՍՍ-ը:
Շոտլանդիայի խորհրդարանը 2017-ի փետրվարին դեմ է քվեարկել Եվրամիությունից Մեծ Բրիտանիայի դուրս գալու վերաբերյալ Բրիտանիայի կառավարության կողմից մշակված օրինագծին: 124 պատգամավորներից 90-ը դեմ է քվեարկել օրենքին, որով վարչապետ Թերեզա Մեյը լիազորություններ է ստացել սկսելու Brexit-ի ընթացակարգը:

Первый министр Шотландии Никола Стерджен назвала возможным проведение второго референдума о независимости Шотландии с учетом развития политической ситуации в Соединенном Королевстве. Отвечая на вопрос журналиста вещательной корпорации BBC о возможности такого плебисцита в 2018 году, Стержден отметила: «Когда план сделки королевства по выходу из ЕС приобретает все более ясные очертания, считаю это время вполне разумным для подобного выбора».
По итогам первого референдума в сентябре 2014 года 55% населения Шотландии выступили против независимости от Великобритании. Его инициатором выступила Шотландская национальная партия (ШНП), лидером которой является Стерджен.
«Я ничего не исключаю и буду продолжать усилия по продвижению этих идей (о независимости – ред.) вперед в таком темпе, который считаю верным для страны», – сказал первый министр, передает ТАСС.
Ранее Стерджен выступила против сценария так называемого жесткого выхода Великобритании из ЕС, который предусматривает уход страны с единого европейского рынка. По ее словам, одним из условий Эдинбурга при осуществлении Brexit является сохранение доступа Соединенного Королевства к рынку ЕС на текущих условиях.
На референдуме о дальнейшем участии Соединенного Королевства в Евросоюзе в июне 2016 года 62% населения Шотландии выступили против выхода из сообщества, и правительство этого северного региона неоднократно отмечало, что доступ к единому рынку ЕС является жизненно важным для его интересов.