13 Մարտ 2017 - 06:43 AMT
Քրդերի մասնակցությունը ահաբեկչական «Իսլամական պետության» գրոհայիններից Ռաքքայի ազատագրման գործողությանը վկայում է այն մասին, որ նրանց աջակցություն է երաշխավորված Սիրիայի ճակատագիրը որոշելիս: Այդ մասին հայտնել է աղբյուրը ՌԴ ԱԳՆ-ում:
Սիրիայի ժողովրդավարական ուժերը, որոնց կորիզը կազմում են քրդերն ու տեղի արաբական ցեղերը, մասնակցում են Ռաքքայի ազատագրմանը ԱՄՆ գլխավորած կոալիցիայի աջակցությամբ:
«Քրդերի հավակնությունները Ռաքքայի հանդեպ և նրանց կողմից վերահսկվող տարածքների ընդլայնումը Քրդստանի սահմաններից դուրս՝ արտաքին ազդեցության վկայություն են»,-գրում է «Իզվեստիան»:
ՌԴ Դաշնության խորհրդում, ըստ թերթի, կարծում են, որ այս հարցում իր խաղն է վարում ԱՄՆ-ն, իսկ ահաբեկչության դեմ պայքարի հետևում կարող է թաքնված լինել քրդերի օգնությամբ երկիրը փլուզելու Վաշինգտոնի մտադրությունը:
Աղբյուրը ՌԴ ԱԳՆ-ում ասել է, թե քրդերի մասնակցությունը Ռաքքայի ազատագրմանը թելադրված է այն հանգամանքով, որ արտաքին ուժերը նրանց աջակցություն են խոստացել սիրիական հակամարտության կարգավորման ընթացքում:
«Ռաքքան վերցնելու անհրաժեշտություն քրդերը չունեն: Նրանց առաջին հերթին հետաքրքրում են Քրդստանի տարածքները»,-ասել է թերթի զրուցակիցը:
Քրդերին հաջողվել է մեկուսացնել Ռաքքան արտաքին աշխարհից: Նրանք այժմ վերահսկում են քաղաքից դեպի հյուսիս ընկած տարածքը, նրանք փակել են նաև Ռաքքան Դեր Զորի հետ կապող մայրուղին: Հարավից քաղաքը անջատված է Եփրատով, որը կարելի էր հատել 2 կամրջով, սակայն մի քանի շաբաթ առաջ ԱՄՆ գլխավորած կոալիցիան ռմբակոծեց դրանք: Այժմ Ռաքքան փաստացի շրջափակման մեջ է:

13 Март 2017 - 08:26 AMT
Участие курдов в операции по освобождению Ракки от террористов группировки «Исламское государство» (ИГ) говорит о том, что им гарантирована поддержка извне при решении судьбы Сирии. Об этом сообщил источник в МИД России.
Демократические силы Сирии, основу которых составляют курды и местные арабские племена, ведут операцию по освобождению Ракки при поддержке сил западной коалиции во главе с США.
«Притязания курдов на Ракку и расширение контролируемых ими территорий за пределы границ Курдистана — свидетельства внешнего влияния»,- сообщил источник, пишет газета «Известия».
В издании считают, что свою игру там ведут США, которые усиливают позиции на севере Сирии. Как считают в Совете Федерации, за благими намерениями борьбы с терроризмом может скрываться желание Вашингтона, разыграв курдскую карту, развалить страну.
Участие курдов в операции по освобождению Ракки от ИГ продиктовано тем, что внешние силы обещали им политическую поддержку в ходе урегулирования сирийского конфликта, рассказал источник в российском МИД.
«Военной необходимости брать город у курдов нет. Их интересуют прежде всего территории в границах Курдистана. Сам факт их продвижения свидетельствует о том, что им гарантировали возможность отстаивать их права в последующем устройстве Сирии», — отметил собеседник издания.
Ракка расположена на севере Сирии (160 километров к востоку от Алеппо) на берегу Евфрата, в ней живут около 300 тысяч человек. Город был захвачен боевиками в 2013 году. Правительственные войска пытались отбить населенный пункт у террористов, но безуспешно. В 2014 году армия потеряла контроль над всей провинцией.