13 Մարտ 2017 - 08:25 AMT
Թուրքիայի և Նիդերլանդների միջև առճակատման պատճառ են դարձել հոլանդական իշխանությունների գործողությունները, որոնք ընդդիմացան Թուրքիայի ԱԳ նախարարի այցին երկիր: Թուրքիայի ԱԳ նախարար Մևլութ Չավուշօղլուն մտադիր էր մարտի 11-ին մասնակցել Ռոտերդամում կայանալիք տեղաբնակ թուրքերի հանրահավաքին և քարոզել հօգուտ Թուրքիայում ապրիլի 16-ին կայանալիք սահմանադրական հանրաքվեի, սակայն նրա ինքնաթիռին թույլ չեն տվել վայրէջք կատարել: Իսկ Թուրքիայի ընտանեկան գործերի նախարար Ֆաթմա Բեթյուլ Սայեն Քայան փորձել է ցամաքով մուտք գործել Նիդերլանդներ հանրահավաքին մասնակցելու նպատակով, սակայն հոլանդական ՆԳՆ-ն փակել է ճանապարհը, իսկ նրան հայտարարել են «անցանկալի օտարերկրացի» և արտաքսել են երկրից:
Հոլանդիայի ոստիկանությունը ցրել է բողոքի ցույցը Ռոտերդամում Թուրքիայի դեսպանատան մոտ, որը վերաճել է անկարգությունների: 12 մարդ բերման է ենթարկվել: Հավաքվածները բողոքում էին Չավուշօղլուի այցը երկիր արգելելու դեմ:
Դա ագրեսիվ արձագանք ստացավ Թուրքիայում: Ստամբուլում կայացած հանրահավաքում Թուրքիայի նախագահ Էրդողանը հայտարարեց, որ Նիդերլանդների ղեկավարները նացիստների և ֆաշիստների հետնորդներ են և սպառնաց պատասխան միջոցներ ձեռնարկել: Թուրքիայի ԱԳՆ-ն անցանկալի է հայտարարել Նիդերլանդների դեսպանի վերադարձը երկիր արձակուրդից հետո:
«Հոլանդիա, տեսնենք, թե այսուհետ ինչպես են ձեր ինքնաթիռները ժամանելու Թուրքիա: Ես խոսում եմ դիվանագետների, ոչ թե շարքային քաղաքացիների մասին», – Ստամբուլում սպառնացել է էրդողանը:
Մարտի սկզբին Էրդողանը նույն բովանդակության հայտարարություններ է արել նաև եվրոպացի այլ քաղաքական գործիչների հասեցին:
Մարտի 5-ին Էրդողանը դատապարտել է Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկելին Եվրոպայի թուրք դեմոկարտների միության հանրահավաքն արգելելու համար: Նա հայտարարել է, թե «նրանց գործողությունները ոչնչով չեն տարբերվում նացիստների մեթոդներից»:
Էրդողանի այդ հայտարարությունը լայն արձագանք է ստացել աշխարհում և հայտնվել է ԶԼՄ-ների ուշադրության կենտրոնում: Գերմանիայի կանցլեր Մերկելն ասել է, որ այդպիսի հայտարարությունները «ոչ մի արդարացում չեն կարող ունենալ»:
Ակնհայտ է, որ Էրդողանը գոհ է եվրոպացի քաղաքական գործիչների դեմ «հականացիստական հռետորաբանության» կիրառման արդյունքներից:
Թուրքիան հանրաքվեին ընդառաջ
Փորձագետները կարծում են, որ Էրդողանի վարքագիծը կապված է ապրիլի 16-ին Թուրքիայում կայանալիք հանրաքվեի հետ, որտեղ քվեարկության է դրվելու Թուրքիայի սահմանադրության մեջ փոփոխությունների հարցը, որոնք ենթադրում են անցում խորհրդարանականից նախագահական կառավարմանը: Անկարան այդ կապակցությամբ մի շարք հանրահավաքներ է կազմակերպում մի եվրոպական երկրներում՝ արտերկրում ապրող թուրքերի ձայները ստանալու ակնկալիքով:
Գերմանիայում «Եվրոպայի թուրք դեմոկրատների միության» միջոցառմանը պետք է մասնակցեին Թուրքիայի արդարադատության նախարար Բեքիր Բոզդագն ու էկոնոմիկայի նախարար Նիհատ Զայբեկչին:
«Գերմանիայի իշխանությունները խոչընդոտում են թուրք քաղաքական գործիչների ելույթները: Մի՞թե Բեռլինում կարծում են, որ նման մեթոդներով կարող են ազդել սահմանադրական հանրաքվեի արդյունքների վրա»,-ասել է Էրդողանը:
Նմանատիպ հանրահավաք պետք է կայանար նաև հոլանդական Ռոտերդամում ԱԳ նախարար Մևլութ Չավուշօղլուի մասնակցությամբ, սակայն արդեն մարտի 8-ին հայտարարվեց, որ հանրահավաքը չի կայանալու: Ի պատասխան Չավուշօղլուն հայտարարեց, թե եթե Նիդերլանդները չեղարկեն իր այցը, Թուրքիան խիստ պատժամիջոցներ կսահմանի:
Դրանից հետո, ըստ Նիդերլանդների իշխանությունների, «արդեն անիմաստ էր մերձեցման եզրեր գտնել»: Ինչպես հայտնի է Էրդողանն ի պատասխան սպառնալիքներ տեղաց Նիդերլանդների հասցեին, սակայն Հոլանդիայում չեն վախենում թուրք նախարարի սպառնալիքներից:
Մարտի 12-ին Նիդերլանդների վարչապետ Մարկ Ռյուտտեն հրաժարվել է կառավարության անունից ներողություն խնդրել Թուրքիայի ԱԳ նախարար Մևլութ Չավուշօղլուի ինքնաթիռի մուտքը երկիր կասեցնելու համար:
«Ներողության մասին խոսք լինել չի կարող, այդ նրանք պետք է ներողություն խնդրեն իրենց գործողությունների համար»,-ասել է Ռյուտտեն:
Ինչ վերաբերում է ընտանեկան հարցերով Թուրքիայի նախարարի այցը թույլ չտալուն, ապա ըստ Ռյուտտեի, Նիդերլանդների կառավարությունը ցանկանում էր, որ «նա հեռու մնա»: «Դա քաոսի հանգեցրեց և այն պատկերին, որ ունեինք Ռոտերդամի կենտրոնում»,-ասել է վարչապետը:
Էրդողանն ամեն ինչում մեղադրում է գյուլենականներին
Ըստ ռուս փորձագետների, պատահական չէ, որ Էրդողանն իր նախընտրական արշավում ակտիվորեն շահագործում է թշնամու կերպարը, խոսքն առաջին հերթին գյուլենականների մասին է:
2016-ի հուլիսի 15-ին Թուրքիայում ռազմական հեղաշրջման փորձ էր կատարվել: Թուրքիայի իշխանությունները փորձը կազմակերպելու մեջ մեղադրում են իսլամի քարոզիչ, ամերիկաբնակ միլիարդատեր Ֆեթուլլահ Գյուլենին: Հեղաշրջման փորձից հետո բոլոր բնագավառները հատկապես՝ ուժային կառույցները, կրթական ու դատական համակարգերը գյուլենականներից մաքրելու գործընթաց է սկսվել: Աշխատանքից ազատվել են տասնյակ հազարավոր մարդիկ, շատերը ձերբակալվել են:
Գյուլենի առանցքային դիրքորոշումներից մեկն այն է, որ թուրքերը կորցրել են իրենց ուղին և միակ ելքն այդ իրավիճակից կրթությունն է, ուստի կազմակերպության գործողություններն ուղղված են նաև սեփական դպրոցների ստեղծմանը: ԱՄՆ-ում այդպիսի մոտ 100 դպրոց կա:
© Reuters
Էրդողանը բազմիցս է պահանջել արևմտյան երկրներից փակել այդ կրթական հաստատությունները:
Ըստ ՌԳԱ Արևելագիտության ինստիտուտի Մերձավոր և Միջին Արևելքի ուսումնասիրության կենտրոնի գիտաշխատող Իլշատ Սվետաևի, հենց գյուլենականներին աջակցելու պատճառով է Էրդողանն ակտիվորեն դատապարտում արևմտյան երկրներին:
Հարկ է նշել, որ Էրդողանի քարոզարշավն, ըստ սոցհարցումների, այնքան էլ մեծ աջակցություն չի ստանում քաղաքացիների կողմից: Թուրքիայի բնակչության ավելի քան 57 տոկոսը դեմ է Էրդողանի առաջարկած ուղղումներին:

Причиной ссоры между Турцией и Нидерландамистал запрет голландских властей на митинг в поддержку новой Конституции Турции, который хотел провести в Роттердаме глава турецкого МИД. 11 марта власти Нидерландов запретили въезд главе МИД Турции Мевлюту Чавушоглу, а министра по делам семьи и социальной политики Турции, которая все же прибыла в страну, объявили «нежелательным иностранцем». Голландская полиция также разогнала митинг у турецкого посольства.Это вызвало агрессивную реакцию со стороны турецкого президента. На митинге в Стамбуле Эрдоган назвал Нидерланды «пережитком нацизма», а руководство европейской страны — «фашистами» и пригрозил ответными мерами.
В начале марта Эрдоган использовал подобную риторическую фигуру в контексте других европейских политиков.
5 марта в ответ на запрет митинга «Союза турецких демократов Европы» (UETD) глава Турции осудил правительство германского канцлера Ангелы Меркель, заявив, что «их нынешние действия ничем не отличаются от нацистских методов».
Такое заявление политика вызвало широкий отклик в мире и приковало внимание СМИ. Канцлер Германии Ангела Меркель сказала, что подобным заявлениям «нет абсолютно никаких оправданий».
Очевидно, что Эрдоган оказался доволен результатами применения «антинацистской» риторики по отношению к европейским политикам.
Турция в ожидании референдума
Поведение Эрдогана может быть связано с грядущим референдумом в Турции, который назначен на 16 апреля.
На голосование будет вынесен вопрос о внесении поправок в конституцию Турции, которые предполагают смену формы правления с парламентской на президентскую. По этому случаю, Анкара проводит серию митингов в европейских странах с целью добиться поддержки турецкой диаспоры.
В несостоявшемся мероприятии «Союза турецких демократов Европы» должны были принять участие министр юстиции Турции Бекир Боздаг и министр экономики Нихат Зейбекчи.
«Власти Германии препятствуют выступлению турецких политиков. Неужели в Берлине считают, что подобными методами они смогут повлиять на итоги конституционного референдума в Турции?» — заявил тогда Эрдоган.
Аналогичный митинг с участием министра иностранных дел Турции Мевлюта Чавушоглу должен был пройти в голландском городе Роттердаме, но уже 8 марта мэр города Ахмед Абуталеб сообщил, что митинг не состоится. В ответ на это Чавушоглу заявил: «если Нидерланды отменят его разрешение на посадку, мы (Турция. — ред.) введем суровые санкции».
После этого заявления, по словам властей Нидерландов, «уже бессмысленно искать точки соприкосновения». За несколько часов до вылета главы турецкого МИД разрешение на посадку самолета было отменено.
В заявлении голландского правительства говорилось, что такое решение принято «в связи с общественной опасностью», которую несет визит главы турецкого МИД в Роттердам.
В случае Нидерландов Эрдоган в своем гневе упоминанием нацистов не ограничился.
«Посмотрим, Голландия, как после этого твои самолеты будут летать в Турцию. И я говорю о дипломатах, а не об обычных гражданах. Их поездки — это отдельная тема», — заявил глава Турции.
Он также добавил, что «Голландия сколько угодно может кормить террористов», но в конечном итоге все это ударит по ней.
Однако в Голландии мало опасаются угроз турецкого лидера. Нидерландский премьер-министр Марк Рютте 12 марта отказался принести извинения от лица правительства за отказ впустить в страну самолет с Чавушоглу.
«Не может быть и речи об извинении, они (турки – ред.) должны бы извиниться за то, что они сделали 11 марта», — заявил Рютте.
В отношении турецкого министра по делам семьи, Рютте пояснил, что правительство Нидерландов «хотело бы, чтобы она держалась на расстоянии».
«Это привело к хаосу и картинам, которые мы видели в центре Роттердама», — сказал нидерландский премьер, касаясь митинга.
Как видно по фото выше, митингующие вышли с апельсинами (оранжевый – цвет флага Нидерландов – ред.) и резали их в центре Роттердама.
Эрдоган во всем винит гюленистов
По мнению российских экспертов, Эрдоган непросто так в своей предвыборной кампании, посвященной превращению Турции в страну с президентской системой власти, активно эксплуатирует «образ врага», которым в первую очередь выступает движение гюленистов.
© Reuters
Гюленисты —общественное движение в Турции, названное в честь религиозного деятеля Фетхуллаха Гюлена, в прошлом духовного наставника и политического союзника Эрдогана. Официальная Анкара обвиняет Гюлена и его сторонников в причастности к попытке переворота в Турции, которая провалилась в июле 2016 года. Под предлогом борьбы с гюленистами в стране началась масштабная чистка в государственных и общественных структурах. Оппозиция не раз обвиняла Эрдогана, что эти чистки нацелены только на то, чтобы отправить в тюрьму «политически неблагонадежных» общественных элементов. В мае 2016 года турецкое правительство официально объявило движение Гюлена террористической организацией.
Одна из ключевых позиций Гюлена заключается в том, что турки потеряли свой путь и образование — единственный выход из этой ситуации. В связи с этим одна из форм деятельности движения — создание и управление собственными школами, которые работают не только в мусульманских странах, но и по всему миру. В США действуют около 100 подобных школ.
Эрдоган неоднократно требовал у западных стран закрытия образовательных учреждений, в чем ему отказывали за неимением правовых обоснований.
По мнению российского эксперта научного сотрудника Центра изучения Ближнего и Среднего Востока Института востоковедения РАН Ильшата Саетова, именно из-за поддержки гюленистов, Эрдоган активно выступает с осуждением западных стран.
Следует отметить, что кампания Эрдогана, судя по данным соцопросов, не пользуется большой поддержкой у граждан: более 57% населения Турции выступает против предлагаемых Эрдоганом поправок.