Շոտլանդիան մտադիր է համաձայնեցնել Բրիտանիայի հետ անկախության մասին նոր հանրաքվեի հարցը: Այդ մասին հայտարարել է Շոտլանդիայի առաջին նախարար Նիկոլա Սթերջենը:
Առաջին հանրաքվեն տեղի է ուենցել 2014-ի սեպտեմբերի 18-ին: Այն ժամանակ մասնակիցների մոտ 55 տոկոսը կողմ արտահայտվեց Մեծ Բրիտանիայի կազմում մնալուն:
Ըստ Սթերջենի, եթե նոր հանրաքվեի հարցում համաձայնություն ձեռք բերվի, այն տեղի կունենա 2018-ի աշնան և 2019-ի գարնան միջև: Նա վստահություն է հայտնել, որ մինչ այդ Brexit-ի պայմաններն արդեն պարզ կլինեն՝ եթե դրանք հակասեն Շոտլանդիայի շահերին, ապա նոր հանրաքվե կանցկացվի, գրում է ՌԻԱ Նովոստին:
Սթերջենը հավելել է, որ հավատում է անկախության կողմնակիցների հաղթանակին: Ակնկալվում է, որ առաջին նախարարը նոր հանրաքվեի հարցը կբարձրացնի Աբերդինում կայանալիք կուսակցական հավաքում՝ մարտի 17-18-ին:

13 Март 2017 - 12:39 AMT
Шотландия намерена в середине марта согласовать проведение второго референдума о независимости с влястями Великобритании. Об этом заявила первый министр Никола Стерджен.
В 2014 году большинство шотландцев (55 процентов) проголосовали за сохранение в составе Соединенного Королевства, однако, по мнению руководства правящей Шотландской национальной партии, ситуация кардинально изменилась после решения Британии выйти из Евросоюза.
По словам Стерджен, если повторное голосование будет согласовано, то оно состоится в период между осенью 2018-го и весной 2019 года. Политик выразила уверенность, что к тому времени условия Brexit уже станут понятны: если они будут противоречить интересам Шотландии, то регион проведет новый референдум, пишет РИА Новости.
Стерджен подчеркнула также, что верит в победу сторонников независимости.
Ожидается, что первый министр поставит вопрос о новом референдуме на партийной конференции в Абердине 17-18 марта.
Лондон настаивает, что в 2014 году шотландцы высказали свое мнение, а власти региона просто «заигрались» с идеей независимости.