14 Մարտ 2017 - 10:34 AMT
Հայաստանը բարելավել է դիրքը Henley & Partners ընկերության Վիզային սահմանափակումների վարկանիշում՝ 2017-ին զբաղեցնելով 78-րդ հորիզոնականը: 2016-ին ՀՀ-ն 80-րդն էր, 2015-ին՝ 86:
Visa Restrictions Index ամենամյա վարկանիշը մարդկանց ազատ տեղաշարժի մակարդակի միջազգային վարկանիշ է: Henley & Partners ընկերությունը վերլուծում է 219 երկրի մուտքի արտոնագրերին առնչվող կանոններն ու դասակարգում ըստ առանց վիզայի մուտքի իրավունքով երկրների քանակի:
Հայաստանը վարկանիշում 78-րդ տեղը կիսում է Բենինի, Ղրղզստանի և Մարոկկոյի հետ: Հարևան Վրաստանն ու Ադրբեջանը համապատասխանաբար 68-րդ և 74-րդ տեղերում են: Թուրքիան վարկանիշի 52-րդ հորիզոնականում է, Ուկրաինան՝ 58-րդ, Ղազախստանը՝ 67-րդ, Բելառուսը՝ 70-րդ: ՌԴ-ն առաջինն է ԱՊՀ երկրների թվում և 51-րդն աշխարհում:
2017-ի վարկանիշի առաջին տասնյակում նույն 28 երկիրն է (որոշ դեպքերում մի քանի երկիր նույն հորիզոնականում է), ինչ 2016-ին: Գերմանիան ցանկի առաջատարն է արդեն 4-րդ տարին անընդմեջ, նրան հաջորդում է Շվեդիան: Իսկ 3-րդ հորիզոնականը 5 պետություն է կիսում՝ Ֆինլանդիան, Իտալիան, Իսպանիան, ԱՄՆ-ն և Դանիան:
Վարկանիշի վերջին տեղերում Պակիստանը, Իրաքն ու Աֆղանստանն են:
Վարկանիշում ընդգրկված երկրների մեծ մասը բարելավել է դիրքը 2016-ի համեմատ: 108 երկիր ավելի բարձր դիրք է զբաղեցրել, 42-ը պահպանել է նույն ցուցանիշը, 48-ը նահանջել է իր դիրքից:

Армения улучшила свои показатели в Индексе визовых ограничений компании Henley & Partners, поднявшись на 78-ю позицию в 2017 году. В 2016 году страна занимала 80-е место, в 2015-ом – 86-е.
Ежегодный Индекс визовых ограничений (Visa Restrictions Index) представляет собой международный рейтинг стран по уровню свободы передвижения, которую они предоставляют своим гражданам. Компания Henley & Partners анализирует визовые правила 219 стран и территорий мира и ранжирует их по количеству стран безвизового въезда.
Так, Армения в рейтинге разделила 78-ю позицию с Республикой Бенин, Киргизией и Марокко. Соседние страны – Грузия и Азербайджан – расположились на 68-й и 74-й позициях соответственно. Турция заняла в рейтинге 52-е место, Украина – 58-е место, Казахстан – 67-е, Белоруссия – 70-е, Россия занимает первое место среди стран СНГ и 51-е в мире,
В 2017 году в первую десятку индекса вошли те же 28 стран, что и в 2016 году.Германия сохраняет лидирующую позицию в рейтинге на протяжении четырех лет. Далее следует Швеция, третье место разделяют пять государств – Финляндия, Италия, Испания, США и Дания.
Последние места рейтинга достались Пакистану, Ираку и Афганистану.
Большинство стран улучшили свое положение в Индексе по сравнению с 2016 годом. 108 стран из 199 переместились на более высокие позиции, 42 – не изменили показателей и 48 стран потеряли позиции.
Индекс визовых ограничений издается с 2006 года компанией Henley & Partners в сотрудничестве с Международной ассоциацией воздушного транспорта (IATA).