14 Մարտ 2017 - 11:40 AMT
Գործատուները կարող են արգելել աշխատակիցներին հիջաբ կրել: Նման որոշում է կայացրել Եվրամիության դատարանը մարտի 14-ին, հայտնում է republic.ru-ն Reuters-ի վրա հղումով:
«Ձեռնարկության ներքին կանոնները, որոնք արգելում են որևէ քաղաքական, փիլիսոփայական կամ կրոնական նշան կրելը, խտրականություն չեն համարվում»,-ասվում է դատարանի որոշման մեջ:
Միևնույն ժամանակ դատարանում նշել են, որ եթե ընկերությունը նման կանոններ չունի, գործատուները չեն կարող պարտադրել իրենց աշխատակիցներին հանել հիջաբները հաճախորդների ցանկությամբ:
Նշվում է, որ Նիդերլանդներում ընտրությունների շեմին Եվրոպական դատարանը հավանություն է տվել ԵՄ դատարանի որոշմանը Ֆրանսիայում և Բելգիայում երկու կանանց գործով, որոնց ազատել են աշխատանքից, քանի որ նրանք հրաժարվել են հանել գլխաշորը:
2016-ի օգոստոսի 12-ին Նիսում ահաբեկչությունից հետո Կաննի իշխանություններն արգելեցին կանանց մահմեդական լողազգեստ՝ բուրկինի կրել: Կաննի քաղաքապետ Դավիթ Լինարը հայտարարել էր, որ դա իսլամիստական ծայրահեղականության խորհրդանիշ է:

14 Март 2017 - 10:46 AMT
Работодатели могут запрещать своим сотрудницам носить хиджабы и другие религиозные символы. Такое решение 14 марта вынес суд Евросоюза, передает republic.ru со ссылкой на Reuters.
«Внутренние правила предприятия, запрещающие видимое ношение какого-либо политического, философского или религиозного знака, не являются прямой дискриминацией», – говорится в заявлении суда.
В то же время в суде отметили, что если подобных правил в компании нет, работодатели не могут обязать своих сотрудниц снимать хиджабы из-за пожеланий клиентов.
Отмечается, что накануне выборов в Нидерландах Европейский суд поддержал решение суда ЕС по делам двух женщин, во Франции и в Бельгии, которых уволили за отказ снять платки.
12 августа 2016 года после теракта в Ницце власти Канн запретили женщинам носить мусульманский купальный костюм – буркини. Мэр Канн Давид Линар заявлял, что буркини – это «символ исламского экстремизма». Позднее решение запретить буркини приняли в Вильнев-Лубе и других городах Франции. В конце августа Высший административный суд Франции приостановил запрет.