Գերմանիայի կառավարությունը կարող է արգելել թուրք քաղաքական գործիչների մուտքը երկիր: Այդ մասին հայտարարել է Գերմանիայի դաշնային կանցլերի գերատեսչության ղեկավար, հատուկ հանձնարարությունների նախարար Պետեր Ալթմայերը, հայտնում է ՏԱՍՍ-ը գերմանական աղբյուրների վրա հղումով:
Ըստ նախարարի, Գերմանիայի իշխանություններն ունեն բոլոր իրավական լծակները մերժելու համար մուտքը երկիր օտարերկրյա պետությունների կառավարությունների անդամների համար:
«Այն, որ նախարարների կաբինետը մինչ օրս չի սպառել միջազգային իրավական հնարավորությունները, անվճար տոմս չէ ապագայհի համար: Մուտքի արգելքը վերջին միջոցն էր: Մենք մեզ իրավունք ենք վերապահում օգտվել դրանից»,-ասել է նա:
Ավելի վաղ հայտնի դարձավ, որ ԳԴՀ տեղական իշխանությունները մատդիր են արգելել թուրք քաղաքական գործիչների միջոցառումները:
Գերմանիայի և Թուրքիայի միջև հարաբերություններում լարվածության հերթական աճը տեղի ունեցավ, երբ Գերմանիայում չեղարկեցին թուրք նախարարների մասնակցությունը թուրքական համայնքի միջոցառումներին: Անկարան այդ արգելքը մի քանի անգամ համեմատեց նացիզմի հետ:

15 Март 2017 - 06:30 AMT
Правительство Германии оставило за собой право ввести запрет на въезд в страну политиков из Турции. Об этом заявил глава ведомства федерального канцлера Германии, министр по особым поручениям Петер Альтмайер, передает ТАСС со ссылкой на немецкие СМИ.
По словам Альтмайера, у немецких властей есть правовые инструменты, чтобы отказать во въезде в страну членам правительств иностранных государств.
«То, что кабинет министров до сих пор не исчерпал свои международно-правовые возможности, не является бесплатным билетом на будущее. Запрет на въезд был бы последним средством. Мы оставляем за собой право воспользоваться им», — сказал он.
Ранее в СМИ появилась информация о том, что в ФРГ местные власти хотят запретить мероприятия турецких политиков. В свою очередь экс-посол Турции в США Осман Фарук Логоглу объяснил причины возросшей напряженности между Европейским союзом и Турцией.
Очередной виток напряженности в отношениях Германии и Турции возник на позапрошлой неделе, когда в ФРГ были отменены два мероприятия с участием турецких министров. В Анкаре несколько раз сравнивали запрет на выступления политиков с действиями нацистов.