16 Մարտ 2017 - 13:41 AMT
Մեծ Բրիտանիայի թագուհի Եղիսաբեթ Երկրորդը ստորագրել է Եվրամիությունից Մեծ Բրիտանիայի դուրս գալու՝ Brexit-ի մեկնարկի մասին օրենքը: Բրիտանիայի ղեկավարը հավանություն է տվել օրենքին մարտի 16-ին, որն ավելի վաղ հաստատվել էր խորհրդարանի երկու պալատների կողմից: Այդ մասին հայտնել է Համայնքների պալատի խոսնակ Ջոն Բերքոուն, գրում է Deutsche Welle-ն:
Այդպիսով Brexit-ի գործընթացը սկսելու մասին օրենքը մտել է ուժի մեջ: Այժմ Մեծ Բրիտանիայի վարչապետ Թերեզա Մեյը կկարողանա դիմել Բրյուսելին միության կազմից երկրի դուրս գալու մասին պաշտոնական դիմումով:
Ինչպես ակնկալվում է, դա տեղի կունենա մինչև մարտի վերջը: Բրիտանական ԶԼՄ-ները կառավարական աղբյուրների վրա հղումով հայտնել են, որ Brexit-ի մասին հարցումն արվելու է ԵՄ հոբելյանական 25-րդ գագաթնաժողովից հետո, որը կանցնի մարտի 25-ին Հռոմում:
Ավելի վաղ Մեծ Բրիտանիայի Լորդերի պալատն օրինագիծ է ընդունել, որը թույլ է տալիս կառավարությանը սկսել Եվրամիությունից երկրի դուրս գալու գործընթացը: Օրինագիծը թույլ է տալիս վարչապետին, թեև չի պարտավորեցնում, իրազեկել ԵՄ-ին կազմակերպության կազմից Մեծ Բրիտանիայի դուրս գալու մասին, քանի որ բրիտանացիների մեծ մասը կողմ է քվեարկել դրան 2016-ի հունիսին:
Մինչդեռ Շոտլանդիան մտադիր է համաձայնեցնել Բրիտանիայի հետ անկախության մասին նոր հանրաքվեի հարցը: Այդ մասին հայտարարել է Շոտլանդիայի առաջին նախարար Նիկոլա Սթերջենը:

16 Март 2017 - 13:19 AMT
Королева Великобритании Елизавета II подписала закон о запуске процедуры по выходу страны из Европейского Союза. Глава британского государства 16 марта одобрила закон о Brexit после того, как он был утвержден обеими палатами парламента три дня назад. Об этом сообщил спикер Палаты общин Джон Беркоу, пишет Deutsche Welle.
Таким образом закон о начале процедуры Brexit официально вступил в силу. Теперь премьер-министр Великобритании Тереза Мэй сможет обратиться к Брюсселю с официальным заявлением о выходе страны из состава сообщества на основании 50-й статьи Лиссабонского договора.
Как ожидается, это произойдет до конца марта. Британские СМИ со ссылкой на правительственные источники сообщили, что запрос о Brexit будет сделан после юбилейного 25-го саммита ЕС, который пройдет в Риме 25 марта.
Ранее палата лордов приняла в исходном виде законопроект, дающий правительству право начать процесс выхода Великобритании из Европейского союза. Лаконичный законопроект позволяет (хотя формально не обязывает) премьер-министру уведомить Евросоюз о намерении Соединенного Королевства выйти из состава ЕС, за что высказалось большинство британских избирателей на референдуме в июне 2016 года.
Правительство внесло законопроект в парламент в конце января и настаивало на том, что он должен быть принят в неизменном виде. Нижняя палата одобрила предложение правительства, однако палата лордов, в которой у правительства нет большинства, в начале марта внесла в законопроект две поправки.