Առնվազն 42 մարդ է զոհվել և ևս մի քանի տասնյակը վիրավորվել է Հալեպից դեպի արևմուտք գտնվող ավանում մզկիթի ռմբակոծության հետևանքով: Այդ մասին մարտի 16-ին հայտնել է Մեծ Բրիտանիայում գործող Մարդու իրավունքների դիտարկման սիրիական խորհուրդը (SOHR):
Ռմբակոծված տարածքը վերահսկում են սիրիացի ապստամբները: Ռմբակոծությունից մի քանի ժամ անց ԱՄՆ-ն խոստովանել է, որ հարվածը հասցրել է ամերիկյան ավիացիան՝ նշելով, որ դա կանխամտածված չի եղել, գրում է Deutsche Welle-ն:
2016-ի վերջից Սիրիայում հրադադարի ռեժիմ է հաստավել: Այն չի տարածվում միայն այն տարածքների վրա, որոնք վերահսկվում են ահաբեկչական «Իսլամական պետության» և այլ ջիհադականների կողմից:

Как минимум 42 человека погибли и еще несколько десятков получили ранения в результате авианалета на мечеть, расположенную в поселении к западу от Алеппо. Большинство убитых были гражданскими лицами. Об этом сообщил 16 марта базирующийся в Великобритании Сирийский наблюдательный совет по правам человека (SOHR).
Территорию, подвергшуюся бомбардировкам, контролируют сирийские повстанцы.
Спустя несколько часов США признали, что удар по мечети был нанесен их авиацией, но подчеркнули, что он не был предумышленным, пишет Deutsche Welle.
С конца 2016 года в Сирии действует режим прекращения огня. Он не распространяется только на территории, подконтрольные террористической группировке «Исламское государство» и другим джихадистским организациям.