18 Մարտ 2017 - 10:53 AMT
Ահաբեկչական «Իսլամական պետության» դեմ պայքարի ծրագրի դրույթները, որը ներկայացրել է ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփին ԱՄՆ պաշտպանության նախարարությունը, գրեթե չի տարբերվում Բարաք Օբամայի ռազմավարությունից:
Նոր ծրագիրը ներառում է հարվածներ գրոհայիններին, աջակցություն տեղի ուժերին Մոսուլում և Ռաքքայում, ահաբեկիչներից ազատագրված տարածքների կայունացմանն ուղղված միջոցների ձեռնարկում և նրանց ֆինանսավորման միջոցների արգելափակում, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին NBC-ի վրա հղումով:
Ըստ հեռուստաալիքի զրուցակիցների, վերոնշյալ դրույթները հազիվ թե բավարար լինեն ահաբեկիչներին ոչնչացնելու համար:
Փորձագետներից ոմանք կարծիք են հայտնել, որ հավանաբար, նախագահն այն կուղարկի լրամշակման:
ԱՄՆ նորընտիր նախագահ Դոնալդ Թրամփը նախընտրական արշավի ժամանակ խոստացել է արագ և վերջնական հաղթանակի հասնել ԻՊ դեմ պայքարում: Նա նաև հանդիմանել է Օբամայի վարչակազմին դանդաղկոտության և չափավորության համար:

Представленные президенту США Дональду Трампу рекомендации министерства обороны США по борьбе с запрещенной группировкой «Исламское государство» (ИГ) почти не отличаются от стратегии его предшественника Барака Обамы.
Новый план включает в себя продолжение нанесения ударов по боевикам, оказание помощи местным силам при проведении операций в Мосуле и Ракке, принятие мер по стабилизации регионов, освобожденных от террористов и лишение их основных источников финансирования, пишет РИА Новости со ссылкой на NBC.
По мнению собеседников телеканала, вышеперечисленных мер вряд ли будет достаточно, чтобы уничтожить террористов.
«Этот план по уничтожению «Исламского государства» похож на поговорку «План Б заключается в том, что мы следуем плану А, но больше стараемся», — рассказал журналистам бывший главнокомандующий Объединенными вооруженными силами НАТО в Европе адмирал в отставке Джеймс Ставридис.
По его мнению, президент наверняка захочет вернуть документ на доработку.
Трамп во время предвыборной кампании обещал полную и быструю победу над ИГ и высмеивал администрацию Обамы за медлительность и умеренность.