Գիտնականները սրտի կաթվածը կանխող նոր դեղամիջոց են փորձարկում, որը կարող է կանխել նաև ինսուլտը: Դեղամիջոցի միջազգային փորձարկումները, որին 27.000 մարդ է մասնակցել, ցույց են տվել, որ այն կարող է նվազեցնել վնասակար խոլեստերինի քանակն օրգանիզմում՝ հասցնելով աննախադեպ մակարդակի:
Հետազոտության հաջողությունը վկայում է, որ շուտով դեղամիջոցը հասանելի կլինի միլիոնավոր մարդկանց: British Heart Foundation-ը դա զգալի նվաճում է համարել սրտի հիվանդությունների դեմ պայքարում:
Ամեն տարի սրտի կաթվածից և ինսուլտից աշխարհում մոտ 15 մլն մարդ է մահանում: Խոլեստերինի բարձր քանակն օրգանիզմում խցանում է արյունատար անոթները, որի հետևանքով սիրտն ու ուղեղը բավարար քանակությամբ թթվածին չեն ստանում:
Նոր՝ էվոլոկումաբ դեղամիջոցն օգնում է լյարդին մաքրել արյունը վնասակար խոլեստերինից: «Այն շատ ավելի արդյունավետ է ստատիններից», -ասել է Լոնդոնի թագավորական քոլեջի պրոֆեսոր Պիտեր Սեվերը:
«Արդյունքում խոլեստերինի մակարդակը նվազել է ու նվազել և հասել է նվազագույն նիշերի, որոնք մենք երբևէ տեսել ենք բժշկության մեջ», -ասել է պրոֆեսոր Սեվերը, հայտնում է BBC-ին:
Փորձարկումներին մասնակցող հիվանդներն արդեն իսկ ստատիններ ընդունում էին: «Ռիսկը նվազում էր լրացուցիչ 20%-ով, իսկ դա զգալի է», -ասել է պրոֆեսորը:
2-ամյա փորձարկումների արդյունքում գիտնականները եկել են եզրակացության, որ առանց դեղամիջոցի ընդունման փորձարկման մասնակիցներից 365-ի մոտ սրտի կաթված կամ ինսուլտ կգրանցվեր:
Էվոլոկումաբը հակամարմին է, այն մշակվել է PCSK9 պրոտեինի արգելափակման համար, որը թույլ չի տալիս լյարդին տրոհել խոլեստերինն ու այդպիսով հանել այն արյան միջից: Դեղամիջոցի մյուս փորձարկումները ևս ցույց են տվել, որ այն կարող է նվազեցնել խոլեստերինի մակարդակը 60%-ով:
Դեղամիջոցը ներարկվում է ենթամաշկային ներարկումների միջոցով յուրաքանչյուր 2-4 շաբաթը mek: Նոր դեղամիջոցի գինը տատանվում է, սակայն, որոշ գնահատականներով, տարեկան մեկ մարդւո հաշվարկով Բրիտանիայի Ազգային առողջապահության համակարգին 2000 ֆունտ (2500 դոլար) կպահանջվի: ԱՅն արդեն նշանակվում է այն հիվանդներին, որոնց վրա ստստինները չեն ազդում:

Ученые провели успешные испытания инновационного препарата, способного, по их словам, предотвращать инфаркты и инсульты. Международные испытания лекарства, в которых приняли участие 27 тысяч человек, показали, что оно способно снижать количество вредного холестерина в организме до беспрецедентного уровня.
Успех исследования говорит о том, что вскоре препарат будет доступен миллионам людей. В медицинской благотворительной организации British Heart Foundation назвали полученные результаты значительным продвижением в борьбе с клиническими формами болезни сердца.
Ежегодно от инфарктов и инсультов умирают около 15 миллионов человек. Высокий уровень вредного холестерина в организме засоряет кровеносные сосуды, в результате чего сердце и мозг не получают необходимого кислорода и питательных веществ. Для снижения вредного холестерина миллионы людей принимают препарат класса статинов.
Новое лекарство – эволокумаб – помогает печени очищать кровь от вредного холестерина.
«Он намного эффективнее статинов», – говорит профессор Питер Север из Имперского колледжа Лондона. Он занимался организацией британской части испытаний препарата, которые финансировала фармацевтическая компания Amgen.
«В результате уровень холестерина снижался и снижался, и в итоге дошел до самых низких значений, которые мы когда-либо видели в медицинской практике», – сказал профессор Север, передает BBC.
В ходе испытаний пациенты уже принимали статины. «Риск снижался еще дополнительно на 20%, а это значительный эффект. Возможно, это самый важный результат испытаний лекарства для снижения холестерина более чем за 20 лет», – добавил профессор Север.
В ходе двухлетних тестов ученые пришли к выводу, что без приема препарата примерно у 365 человек из общего числа испытуемых (все из которых входили в группу повышенного риска) случился бы инфаркт или инсульт.
Эволокумаб представляет собой антитело (антитела вырабатываются в организме для борьбы с инфекцией). Он разработан для блокирования протеина PCSK9, который не дает печени разлагать холестерин и таким образом выводить его из крови. Другие испытания лекарства также показали, что оно способно снижать уровень холестерина на 60%, и Amgen – не единственная компания, разрабатывающая такой метод лечения.
В организм препарат вводится посредством подкожных инъекций каждые 2-4 недели. Цена на новое лекарство варьируется, однако, по некоторым оценкам, он обойдется британской Национальной системе здравоохранения (NHS) в 2000 фунтов (2500 долларов) в год на человека. Он уже назначается пациентам, невосприимчивым к статинам.