Հունիսի 16-ից 28-ը Խանտի-Մանսիյսկում կայանալիք շախմատի աշխարհի տղամարդկանց և կանանց թիմային առաջնությունները կանցնեն առանց Հայաստանի հավաքականների մասնակցության:
Հայաստանի շախմատի ֆեդերացիայի նախագահի տեղակալ Աշոտ Վարդապետյանը տեղեկացրել է, որ թե տղամարդիկ, թե կանայք այդ իրավունքը չեն նվաճել.
«Աշխարհի թիմային առաջնությանը մասնակցում են 10-ական թիմեր. մայրցամաքների չեմպիոնները, Բաքվում կայացած համաշխարհային օլիմպիադայից երեք թիմ, կազմակերպիչ երկիրը, նախորդ առաջնության չեմպիոնը և մեկ թիմ էլ՝ ՖԻԴԵ-ի նախագահի ընտրությամբ:
Ավաղ, մեր հավաքականներն այս չափորոշիչների մեջ չեն տեղավորվել», – պարզաբանել է Վարդապետյանը, հայտնում է ՀՀ Ազգային օլիմպիկան կոմիտեն:
Հայաստանի շախմատի տղամարդկանց հավաքականը օլիմպիական եռակի չեմպիոն է (2006, 2008, 2012), աշխարհի թիմային առաջնության (2011) և Եվրոպայի թիմային առաջնության (1999) հաղթող: Բացի այդ, հավաքականը երեք անգամ դարձել է օլիմպիադաների և չորս անգամ աշխարհի թիմային առաջնությունների բրոնզե մեդալակիր, երկու անգամ Եվրոպայի թիմային առաջնությունների արծաթե և մեկ անգամ՝ բրոնզե մեդալակիր: Հավաքականի առավելագույն միջին վարկանիշը 2724 է (2012):

20 Март 2017 - 06:37 AMT
Армения не примет участия в командном чемпионата мира по шахматам среди мужчин и женщин в Ханты-Мансийске.
Чемпионат будет проходить с 16 по 28 июня.
Заместитель президента Федерации шахмат Армении Ашот Вардапетян сообщил, что обе армянские команды не завоевали это право.
«В командном чемпионате мира участвуют по 10 команд: чемпионы континентов, по три лучшие команды Всемирной шахматной Олимпиады в Баку, победители предыдущего турнира, и еще по одной команде – номинанту ФИДЕ. Увы, наши сборные не соответствуют этим нормативам», – сказал Вардапетян, передаетпресс-служба НОК РА.
Мужская сборная Армении по шахматам является трехкратнйо Олимпийский чемпионкой (2006, 2008, 2012), победителем командного первенства мира и Европы (2011, 1999). Кроме этого, команда стала трехкратным бронзовым призером Олимпийских игр.