Դամասկոսը կողմ է Մոսկվայի տարբեր առաջարկներին սիրիական կարգավորման վերաբերյալ, այդ թվում սահմանադրությանն առնչվող: Այդ մասին հայտարարել է Սիրիայի նախագահ Բաշար Ասադը ռուս լրագրողներին տված հարցազրույցում:
Ասադն ասել է, որ ՄԱԿ-ում Սիրիայի մշտական ներկայացուցիչ Բաշար Ջաֆարին հայտարարել է, որ Սիրիան ընդհանուր առմամբ կողմ է ռուսական առաջարկներին: «Հիմա ռուսական կողմի հետ քննարկում ենք մանրամասները» ,-ասել է Ասադը, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:
«Խնդիրն այն է, որ երբ մեր պատվիրակությունը մասնակցում էր Աստանայում սիրիական կարգավորման շուրջ բանակցություններին, զինյալ ընդդիմությունը ներկայացված չէր: Մեր կարծիքով, այս հարցում իր բացասական դերն է ունեցել Թուրքիան: Այնպես որ, կոնկրետ բան դեռ չենք կարող սկսել, քանի որ չունենք բանակցային գործընկեր: Այո, մենք պատրաստ ենք ցանկացած հարց քննարկել, այդ թվում սահմանադրությունը, բայց պետք է իմանանք, թե ով է լինելու Ժնևում, արդյոք նրանք նույն փաստաթուղթն են քննարկելու: Բայց մեր դիրքորոշումը որպես կառավարության հստակ է՝ մենք պատրաստ ենք քննարկել և ընդհանուր առմամբ կողմ ենք գաղափարին» ,-ասել է Ասադը:
Ավելի վաղ Սիրիայի նախագահ Բաշար Ասադը հայտարարել էր, որ Ռուսաստանը միակ լուրջ ուժն է, որն արդյունավետ պայքարում է ահաբեկչական «Իսլամական պետության» (ԻՊ) դեմ: «Միակ լուրջ կողմն այդ առումով Ռուսաստանն է, որն արդյունավետ է պայքարում ԻՊ դեմ՝ Սիրիայի հետ համագործակցելով»,-ասել է Ասադը:

Дамаск поддерживает различные предложения Москвы по урегулированию в Сирии, в том числе по проекту конституции. Об этом заявил президент Сирии Башар Асад журналистам.
«Вчера (20 марта – ред.) наш постпред в ООН (и глава делегации Дамаска на переговорах в Астане — ред.) Башар Джаафари объявил, что мы в целом поддерживаем российские предложения — различные инициативы, не только эту. И сейчас мы обсуждаем с российской стороной детали», — сказал Асад, отвечая на вопрос, известно ли ему о предложении РФ создать комиссию по подготовке нового проекта конституции Сирии.
«Проблема в том, что когда наша делегация участвовала в прошедших переговорах по урегулированию в Астане, делегация вооруженной оппозиции там не была представлена, и, по нашему мнению, на это негативно повлияла Турция. Так что как мы можем начинать что-то конкретное, если у нас нет партнера (для диалога — ред.)? Да, мы готовы обсуждать все, что угодно, в том числе конституцию, но мы должны знать, кто будет в Женеве, и будут ли они обсуждать тот же документ (проект). Но наша позиция как правительства ясна: мы готовы обсуждать и в целом поддерживаем идею», — сказал президент Сирии, передает РИА Новости.
Ранее президент Сирии Башар Асад заявил, что Россия является единственной серьёзной стороной, которая эффективно борется с террористической организацией «Исламское государство» (ИГ).